Rodyklė 
 Ankstesnis 
 Kitas 
 Visas tekstas 
Procedūra : 2019/2882(RSP)
Procedūros eiga plenarinėje sesijoje
Dokumento priėmimo eiga : B9-0117/2019

Pateikti tekstai :

B9-0117/2019

Debatai :

Balsavimas :

PV 24/10/2019 - 8.7
Balsavimo rezultatų paaiškinimas

Priimti tekstai :

P9_TA(2019)0048

Diskusijos
Ketvirtadienis, 2019 m. spalio 24 d. - Strasbūras Atnaujinta informacija

10.2. Tam tikrų įmonių ir filialų pelno mokesčio informacijos atskleidimo dabartinė padėtis. Viešųjų ataskaitų pagal šalis teikimas (B9-0117/2019)
Kalbų vaizdo įrašas
 

A szavazáshoz fűzött szóbeli indokolások

 
  
MPphoto
 

  Molly Scott Cato (Verts/ALE). – Madam President, when Greens in this House pushed for public reporting of bank profits back in 2015, the banks screamed that this would bankrupt them – but they’re still thriving. Having public information about how companies are shifting their profits is the only way we can ensure that they pay a fair share of tax. No wonder many of them are resisting. But European governments should not shelter these tax avoiders.

The Council’s Working Group on Company Law will meet tomorrow to discuss public country—by—country reporting for all companies. It seems that the German position is shifting and I welcome this, although I’m ashamed to add that the UK will play no part in this vital policy change. Member States must break the deadlock in Council to ensure transparent reporting by corporations. If European cooperation means anything, it must mean cooperating in the interests of citizens who need properly-funded public services and small businesses who cannot compete with corporations who cheat on their taxes.

 
  
MPphoto
 

  Jiří Pospíšil (PPE). – Paní předsedající, jako zpravodaj tohoto bodu jsem velmi rád, že Parlament potvrdil politický názor, že daňová transparentnost je mimořádně důležitá v boji proti daňovým únikům. Bylo zde řečeno během debaty i nyní, že klíčovým problémem je ale pozice Rady, kde některé státy blokují to, abychom přijali tento návrh. Finské předsednictví zde v debatě deklarovalo, že se pokusí posunout pozici Rady. Já držím tomu palce, protože pak by celý materiál mohl být schválen, protože pozice Parlamentu je v tomto směru konzistentní stejně v tomto i v minulém období.

Takže nyní je to na Radě, pak je třeba vydiskutovat právní základ, ale to už je spíše technická věc a pak nám nebrání nic v tom, abychom tuto otázku daňové transparentnosti takto vyřešili.

 
Atnaujinta: 2020 m. sausio 27 d.Teisinė informacija - Privatumo politika