Indeks 
 Prethodno 
 Sljedeće 
 Cjeloviti tekst 
Postupak : 2019/2814(RSP)
Faze dokumenta na plenarnoj sjednici
Odaberite dokument :

Podneseni tekstovi :

O-000010/2020 (B9-0003/2020)

Rasprave :

PV 11/02/2020 - 17
CRE 11/02/2020 - 17

Glasovanja :

Doneseni tekstovi :


Doslovno izvješće
XML 56k
Utorak, 11. veljače 2020. - Strasbourg Revidirano izdanje

17. Nezakonita trgovina kućnim ljubimcima u EU-u (rasprava)
Videozapis govora
PV
MPphoto
 

  Die Präsidentin. – Als nächster Punkt der Tagesordnung folgt die Aussprache über

– die Anfrage zur mündlichen Beantwortung an den Rat über den Schutz des EU-Binnenmarkts und der Verbraucherrechte vor den negativen Auswirkungen des illegalen Handels mit Heimtieren von Stanislav Polčák, Sylwia Spurek, Martin Hojsík, Alexandra Louise Rosenfield Phillips, Jadwiga Wiśniewska, Anja Hazekamp und Eleonora Evi im Namen des Ausschusses für Umweltfragen, öffentliche Gesundheit und Lebensmittelsicherheit (O-000010/2020 – B9—0003/2020) (2019/2814(RSP)) und

– die Anfrage zur mündlichen Beantwortung an die Kommission über den Schutz des EU-Binnenmarkts und der Verbraucherrechte vor den negativen Auswirkungen des illegalen Handels mit Heimtieren von Stanislav Polčák, Sylwia Spurek, Martin Hojsík, Alexandra Louise Rosenfield Phillips, Jadwiga Wiśniewska, Anja Hazekamp und Eleonora Evi im Namen des Ausschusses für Umweltfragen, öffentliche Gesundheit und Lebensmittelsicherheit (O-000011/2020 – B9—0004/2020) (2019/2814(RSP)).

Ich darf noch einmal daran erinnern, dass Sie die spontanen Wortmeldungen und „blauen Karten“ sowohl elektronisch als auch mit dem Hochheben der jeweiligen Karten hier anzeigen können.

 
  
MPphoto
 

  Stanislav Polčák, autor. – Paní předsedající, já věřím, že toto téma nebude tak výbušné a že budeme mít daleko vyšší míru jednoty a pochopení napříč politickými frakcemi.

Jedná se o ústní otázky Komisi a Radě a na ně navazující návrh usnesení ohledně nezákonného obchodu se zvířaty v zájmovém chovu EU. Chci říci, že zde navazujeme na práci mé kolegyně Renaty Sommerové z minulého období. Parlament již na tomto poli učinil řadu usnesení i v předchozím období, ale slova a sebelépe napsaný text usnesení však nestačí, a myslím si, že je třeba přikročit k činům.

Chci proto vyzvat Komisi a členské státy, aby nám pozorně naslouchaly a přišly s rychlou a účinnou reakcí. Jedná se o téma skutečně důležité pro každého, komu není lhostejné utrpení nelegálně chovaných zvířat. Jedná se o miliony poškozených spotřebitelů a samozřejmě o miliony poškozených zvířat i s ohledem na jejich pohodu, ve které mají být chována. Pašerákům dnes bohužel v cestě nestojí téměř žádné překážky a tito pašeráci na současném stavu nejvíce vydělávají. Tento nelegální obchod se zvířaty je, dámy a pánové, třetím nejvýnosnějším nelegálním byznysem hned po prodeji zbraní a drog.

Obrovským problémem zejména v zemích střední a východní Evropy jsou tzv. množírny, tedy chovná zařízení, kde psi a kočky jsou chováni skutečně v otřesných podmínkách s vidinou rychlého a snadného výdělku. Bohužel jsou také samozřejmě klamáni spotřebitelé, kteří se velmi často o původ zvířete vůbec nezajímají anebo jsou dokonce předkládány falešné podklady. Nelegální chovatelé také používají různé velmi rafinované triky, kterými potenciální kupující lákají ke koupi štěněte či kočky z množírny. Bohužel ti na ně velmi často slyší právě tím, že dostanou velmi rychle žádaného mazlíčka a mnohdy tedy za nižší cenu. To paradoxně za situace, kdy psí útulky jsou přeplněné jinými kvalitnějšími kusy.

Je zároveň třeba se připravit na to, že nelegální chovatelé i přes zpřísnění pravidel budou hledat cesty, jak tato pravidla obcházet. Pokud by někoho nepřesvědčilo to, že z množíren jsou vypouštěna do světa zvířata nemocná nebo náchylná k nemocem, doporučuji se podívat k sousedům přes Atlantik do USA, kde se aktuálně potýkají s epidemií nemoci, která je odolná proti většině antibiotik a která je právě spojená se štěňaty z množíren. Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v lednu informovalo, že toto vysoce infekční onemocnění již dostalo také nejméně 30 lidí. K tomu je důležité si uvědomit, že kromě negativních dopadů na samotná zvířata má nezákonný obchod se zvířaty v zájmovém chovu také samozřejmě širší dopady, např. na náš jednotný vnitřní trh, ochranu spotřebitele, který si právě nevědomky kupuje nemocné a traumatizované zvíře.

Proto vyzýváme Komisi a členské státy k vypracování strategií pro regulaci internetové inzerce zvířat v zájmovém chovu za účelem potlačení klamavé reklamy a lepší kontroly internetového prodeje koček a psů. Myslím si, že dnes je již naprosto zjevné, že neetické zacházení s domácími mazlíčky je skutečně celoevropský problém, který vyžaduje také celoevropské řešení, ten problém je skutečně přeshraniční. Součástí tohoto řešení by mělo být plošné a povinné značení domácích miláčků, jejich sdílená evidence, díky které budou také dohledatelná nejen domácí zvířata na obchod, ale zároveň veškerá zatoulaná zvířata, a také samozřejmě zpřísnění podmínek chovu.

Utrpení zvířat při nelegálním chovu a následném transportu napříč Evropou, při kterém ročně trpí statisíce štěňat a koťat, je třeba samozřejmě také učinit přítrž. Neobejde se to bez důsledných kontrol, které jsou v současnosti bohužel ovšem bezzubé. Právě divoké množírny v domech veterinářů často neodhalí, tam jsou samozřejmě pouze ty registrované chovné stanice.

Je toho hodně, co je třeba udělat pro zlepšení situace, a proto oceňuji dobrá jednání se svými kolegy. Je zde návrh několika zásadních změn, které by znamenaly velký krok vpřed v boji s nelegálním chovem se zvířaty v zájmovém chovu. Apeluji proto na Komisi a členské státy, aby tomuto problému skutečně věnovaly náležitou pozornost a vystoupily jasně a rozhodně na obranu těch, kteří se sami bránit nemohou.

 
  
MPphoto
 

  Nikolina Brnjac, President-in-Office of the Council. – Madam President, honourable Members of the European Parliament, in the recent years the illegal trade in companion animals has become a growing challenge for Member States’ competent authorities, and it has also raised concerns among EU citizens.

The main difficulty relates to the abuse of the so-called ‘pet travel scheme’, the rapid development of online sales of companion animals and the risk associated with these activities. Indeed, we all know that illegal trade in pets may have negative consequences, not only in terms of public health and consumer protection, but also for animal welfare and animal health.

I agree that this situation requires our full attention, and I can assure you that the Member States are fully aware of this problem. At the end of 2018, 17 Member States participated in an EU-coordinated control plan on the online sales of dogs and cats in order to gain insight into practices in this field.

It turned out that a high percentage of the animals offered for sale was non-compliant. This confirmed the clear need to strengthen controls. I agree that identification and traceability of cats and dogs are key elements in this respect. The existing EU legislation already requires pet animals which are moved between Member States or imported into the EU to be marked. In addition, the new regulation on animal health and official controls offers further tools to fight illegal trade.

Proper enforcement of the existing rules is of crucial importance. This is primarily the responsibility of the Commission and the Member States. I should also mention that since the adoption of the new regulation on animal health and official controls, the Council working party of Chief Veterinary Officers has intensively discussed how to better fight illegal trade in companion animals. These discussions highlighted the complexity of the problem and the need for continued cooperation between all competent authorities, including among Member States.

We expect these discussions to continue within the Working Group on e—commerce that the Commission has established, as well as within the voluntary initiative group of the EU Platform on Animal Welfare devoted to the health and welfare of pets in trade.

Finally, I would like to remind you that the Council, in its recent conclusions on animal welfare, has encouraged the Commission and the Member States to continue their work on the effective enforcement of the existing animal welfare legislation. The Council has also invited the Commission to assess the need for the impact of the possible new legislation.

 
  
MPphoto
 

  Stella Kyriakides, Member of the Commission. – Madam President, this is an issue that I personally feel strongly about and it’s something that we, like Parliament, are committed to controlling and stopping. But in order to guide our discussion correctly, we need to start from the fact that the welfare of companion animals in the EU is mainly regulated at the national level. Member States have sole competence for cat and dog welfare, and they also have the sole responsibility for the identification, registration and conditions for keeping and moving these animals within their natural territory.

EU rules cover cross-border trade in cats and dogs. Clear rules apply to both commercial and non-commercial movements and cover both animals moved within the EU and also those entering from the outside. These rules are mainly designed to protect animal health and prevent the spread of animal diseases, especially rabies. They also ensure any dogs and cats entering the EU or moved between countries are properly identified and vaccinated.

Where illegal trade in cats and dogs is identified, it is therefore not due to a lack of legislation but because the legislation that is in place is not properly enforced by the Member States, and this is where we need to invest a lot more energy.

In recent years we have tried to strengthen the legal framework to help Member States tackle illegal trade. The new Animal Health Law, which comes into force in April 2021, has made important changes. Firstly, it requires compulsory registration of all establishments breeding dogs and cats, and all transporters who take dogs and cats between Member States. Secondly, it obliges Member States to improve all shelters and assembly centres from which dogs and cats are moved to other Member States.

These new measures will help to control trade of companion animals in a better way, and we consider that they are sufficient for tackling illegal trade. But again, it is crucial that these rules are properly applied and enforced, and for this we have taken several actions in Member States. The first of these is the EU coordinated control plan on the online sale of dogs and cats, this in order to give Member States insight into fraudulent practices and encourage them to control the online market more effectively. And the second is the voluntary initiative launched in the framework of the EU Animal Welfare Platform: the sub-group on health and welfare of pets, and this involves all relevant stakeholders and provides guidelines to ensure better animal health and welfare for companion animals.

Thirdly, and finally: training provided for national authorities via the Better Training for Safer Food initiative, which encourages best practices to control imports and trade of dogs and cats. One element the new rules do not cover is the development of interconnected databases, and I believe that this is a question of proportionality. We consider that this would be disproportionate to the animal health risk without a clear indication of EU added value. We will, however – and I want to be clear on this – monitor the situation closely, continue working with Member States and stakeholders to ensure the illegal trade in cats and dogs in the EU is brought to an end.

 
  
MPphoto
 

  Liudas Mažylis, PPE frakcijos vardu. – Ponia pirmininke. Pirmojo pasaulinio karo metais šaunusis kareivis Šveichas turėjo patikimą verslą – prekiavo vogtais šunimis. Po šimto metų mes sumodernėjome, augintiniai perkami internetu, tik ne visada panaršoma dėl atsakomybės ir dėl rizikos. Suprantame zoonozių grėsmę, alima vardinti plačiai žinomus jų pavyzdžius, kad ir šiomis dienomis vis minima Koronavirusą. Gebame skiepais suvaldyti pasiutligę, bet nelegali prekyba augintiniais didina užkrato tikimybę. Pasiutligė atrodo įveikta ir Lietuvoje, ir Olandijoje, o va Olandijoje vėl užfiksuota. Skiepijami per jauni skiepyti gyvūnėliai. Kita grėsmė, netinkamos sąlygos, kurias patiria nelegaliam veisimui laikomi gyvūnai, jų transportavimas. Net ir teisėtai įsigytas gyvūnėlis traktuojamas kaip prekė, o juk tai yra gyvas padaras. Taigi kalbame ir apie sveikatą, ir apie gyvūnų gerovę, ir pagaliau apie vartotojų apsaugą. Privalomas Europinis kačių ir šunų ženklinimas būtų tam tikra išeitis. Ir jau nebe pirmame kontekste, šioje salėje tenka kalbėti, apie mokslinių tyrimų stygių. Be to, pritarčiau, kad įvairių lygių institucijoms, kurios žiūri į šį nelegalų verslą pro pirštus, būtų griežtinamos sankcijos.

 
  
MPphoto
 

  Sylwia Spurek, on behalf of the S&D Group. – Madam President, each year a significant number of companion animals is illegally traded across the Member States. They are often subjected to long journeys across the EU without food and water. The trafficking in companion animals has negative implications not only on animal welfare, obviously, but also on public health and consumer protection. We need tougher sanctions on the traffickers, better cross-border cooperation on law enforcement, and stricter animal health requirements. We need training for the law enforcement to better react in specific cases related to illegal trade in companion animals.

We call on the Commission for stricter rules on the identification and registration of cats and dogs, as well as the registration and licensing of all breeders and sellers. The systems for registration shall be interconnected among the Member States also to secure online trading, since 80% of the whole illegal trade is online trade. Last but not least, more public awareness campaigns should be carried out to inform citizens about the negative effects of the illegal trade in companion animals and the importance of purchasing only companion animals that have been bred, kept and traded in a responsible manner and with due concern for animal welfare.

Moreover, we call on the Member States to carry out more information and awareness-raising campaigns to encourage adopting, rather than buying, companion animals. If more people adopted pets instead of buying, or at least did better research on animal breeders, illegal traders would see their business slowly diminish.

 
  
MPphoto
 

  Martin Hojsík, on behalf of the Renew Group. – Madam President, dear Commissioner, dear Presidency, 100 000 puppies – that’s the approximate estimate of the number of puppies exported from my country, Slovakia, every year. That’s just the export, and it’s an estimate because a large part of it is illegal trade: trade that is not only a problem for animal welfare of the puppies, of the kittens and other companion animals; trade that is also a problem from the point of view of organised crime, that I actually have witnessed first-hand as part of the animal welfare movement. The same organised crime that’s handling people, that’s handling heroin and weapons, is also handling puppies. It sounds weird, but that’s the case. It’s also a problem of the tax losses, and above all, it’s also problem of human health.

There is a new phenomenon that is now dominating the entire trade, and that’s the online platforms. And that’s what makes it even more of a European problem.

That’s why we need the European Commission to step up its efforts and to really provide proper guidance for identification and registration of animals across the borders, and for the Member States to actually start properly implementing and enforcing the regulation that’s out there, especially the animal health law. Because what we face is a crisis, and what we need is action, not words.

 
  
MPphoto
 

  Marco Dreosto, a nome del gruppo ID. – Signora Presidente, onorevoli colleghi, gentile Commissario, il traffico illegale di cuccioli non deve continuare a riempire le tasche della criminalità organizzata, minando la salute pubblica e soprattutto il benessere degli animali.

Secondo la Coldiretti, ci sono in Italia oltre 400 000 cuccioli di cani e gatti vittime dei trafficanti, per un giro di affari di circa 300 milioni di euro l'anno. Recentemente, la polizia italiana nel Friuli Venezia Giulia ha sgominato vere e proprie bande che trafficavano cuccioli provenienti dall'Est Europa, trasportati in condizioni orribili, strappati anzitempo alle loro madri.

Serve quindi una risoluzione che preveda un sistema di identificazione obbligatorio e l'inasprimento delle sanzioni, al fine di contrastare efficacemente la deprecabile pratica del commercio illegale dei cuccioli. Ben venga quindi il regolamento, ma è soprattutto necessaria la cooperazione transfrontaliera tra le autorità doganali dei paesi europei per combattere questo traffico illegale che fa così male a noi, ma molto di più ai nostri cari amici a quattro zampe.

 
  
MPphoto
 

  Francisco Guerreiro, em nome do Grupo Verts/ALE. – Senhora Presidente, na Sérvia um bulldog francês custa em média trezentos e setenta e cinco euros, na Alemanha e França mil e quinhentos, já na Suécia estes valores podem chegar aos mil oitocentos e setenta euros.

Esta diferença de preços entre os vários países tem exponenciado o comércio ilegal de cães e de gatos na União Europeia. Este mercado negro incentiva, assim, os criadores ilegais a transportarem estes animais até aos países onde a sua venda é mais rentável. Mas este sistema, doentio e ilegal, que altera as idades e falsifica os boletins de vacinação destes animais, apenas é possível devido à ausência de um registo comunitário de criadores certificados.

Acrescem a esta omissão comunitária as condições deploráveis e ilegais em que estes animais são transportados dentro do espaço comunitário. E para travarmos este comércio ilegal a União Europeia tem que criar legislação que obrigue os Estados-Membros a garantirem registos oficiais de todos os animais de companhia, mas não só. Este sistema só será eficaz se as bases de dados nacionais poderem ser cruzadas a nível supranacional dentro da União Europeia.

A conclusão para nós é clara: qualquer lei nacional sem um sistema de registo europeu falhará.

 
  
MPphoto
 

  Anja Hazekamp, namens de GUE/NGL-Fractie. – Voorzitter, huisdieren zorgen voor veel plezier, maar achter de huisdierenhandel gaat ook enorm veel dierenleed schuil. Huisdieren worden in een opwelling gekocht en met hetzelfde gemak weer weggegooid. Elke dag worden in Europa dieren verwaarloosd, mishandeld, gedumpt of gedood.

Mevrouw de commissaris, wist u dat in Ierland windhonden drugs en steroïden krijgen om te presteren op de renbaan, waardoor zij aan het einde van het seizoen tandeloos en verzwakt zijn? Wist u dat in Spanje galgo’s die gebruikt worden voor de jacht, worden gestraft door aan bomen te worden opgehangen tot ze uitgeput stikken? Wist u dat in veel Oost-Europese landen zwerfhonden in brand worden gestoken of gevoerd worden met antivries of gebroken glas? Wist u dat in heel Europa zwerfkatten worden vergiftigd, doodgeschoten, dat hun staarten worden uitgetrokken, oren worden afgeknipt of hele nestjes worden verdronken? Wist u dat voor de malafide puppyhandel puppy’s worden gefokt in grote schuren, waarna ze via internet worden verkocht?

Mevrouw de commissaris, deze handel moet keihard worden aangepakt. Puppyschuren moeten voor eens en voor altijd worden verboden. Daarnaast moeten alle honden en katten verplicht worden gechipt en geregistreerd, moeten er meer controles zijn en moet er zwaarder worden gestraft, zeker voor het vervalsen van paspoorten en chips. Er moet een einde komen aan deze georganiseerde criminaliteit en aan dit dierenleed.

 
  
MPphoto
 

  Eleonora Evi (NI). – Signora Presidente, onorevoli colleghi, chi acquista un cucciolo non vuole certo finanziare il terzo crimine organizzato più lucrativo in Europa, preceduto solamente da traffico di droga e di armi. Chi acquista un cucciolo non vuole certamente che migliaia di cani e gatti siano strappati precocemente alle loro madri e costretti a viaggi infernali in cui talvolta soltanto la metà arriva vivo a destinazione. Eppure questo è ciò che accade a moltissimi ignari cittadini europei che acquistano un animale tramite alcuni annunci online o senza effettuare i dovuti controlli. Questo incubo deve finire e la soluzione è a portata di mano.

Serve un sistema obbligatorio di identificazione e registrazione che sia armonizzato a livello europeo, che permetta la creazione di banche dati nazionali che siano interconnesse tra di loro così da rendere possibile una piena tracciabilità degli animali. Serve anche inasprire le sanzioni e i controlli, punire severamente, non solo chi traffica animali, ma anche veterinari e le autorità che si rendono complici di questo business.

 
  
MPphoto
 

  Pascal Arimont (PPE). – Frau Präsidentin, sehr geehrte Frau Kommissarin, sehr geehrte Frau Ratsvertreterin! Wer kennt sie nicht? Den Hund oder die Katze als treuen Begleiter. Ich selbst komme von einem kleinen Bauernhof, wo man sehr würdevoll und sehr natürlich mit Tieren umging und umgeht. Tiere können nicht für sich sprechen, deswegen müssen wir das hier tun, und viele Hunde und Katzen werden in Europa nicht artgerecht behandelt. Illegaler Handel mit diesen Tieren floriert, oftmals unter sehr schrecklichen Bedingungen. An der Gesundheit und artgerechten Haltung der Tiere wird gespart, damit zusätzlicher Profit geschaffen wird. Wir müssen etwas tun.

Vier Maßnahmen schlage ich vor: Erstens, wir müssen die Kontrollen in den Mitgliedsstaaten verschärfen, das ist Mitgliedstaatskompetenz, nicht Kommissionskompetenz, dessen bin ich mir bewusst. Wir brauchen aber einheitliche Standards im Tierschutz. Drittens, wir brauchen ein einheitliches europaweites Registrierungssystem sowie verknüpfte Datenbanken; und viertens, wir brauchen bessere Regulierung im Internethandel. In Wallonien – dort, wo ich herkomme – gibt es diese Maßnahmen, dort hat man ein Gesetz gemacht, mit dem man den Onlinehandel reguliert, das kann man zum Vorbild nehmen, dann geht es den Tieren vielleicht ein Stück besser.

 
  
MPphoto
 

  Tudor Ciuhodaru (S&D). – Doamna președintă, vorbim despre o problemă extrem de importantă, atât prin amploare, cât și prin gravitate. Eu sunt medic de urgență în Iași, România, Spitalul Clinic de Urgență „Nicolae Oblu” și consider, doamna comisar, la fel ca și dumneavoastră, că viața fiecărei ființe trebuie protejată.

Pe de o parte, cruzimea față de animale este inacceptabilă și cred că aici trebuie să venim cu măsuri mult mai dure. În România deja am depus un proiect în plenul parlamentului României prin care cruzimea față de animale este pedepsită cu ani grei de închisoare și aici sugerez că poate fi înăsprită legislația care condamnă acest fenomen. În al doilea rând, vorbim de o problemă importantă de sănătate publică și mai ales în contextul noilor îngrijorări legate de răspândirea bolilor infecțioase, mai ales că acum vorbim despre Coronavirus, cred că acest lucru trebuie făcut și la nivel european.

Așa că din punctul meu de vedere, trei lucruri clare trebuie făcute, chiar dacă aici vorbim despre politici de subsidiaritate. O legislație unitară la nivel european, o mai mare fermitate în ceea ce privește condamnarea celor care fac acest comerț ilegal și în al treilea rând, educație făcută la nivel european pentru a proteja viața acestor ființe.

 
  
MPphoto
 

  Jan Huitema (Renew). – Voorzitter, ik kan me nog goed herinneren dat wij toen ik klein was een puppy kregen en dat was echt het beste cadeau ooit! Puk heeft ook echt een prachtig leven gehad op onze boerderij. Helaas is dat niet zo vanzelfsprekend in de Europese Unie en dat is eigenlijk schandalig. Het gebeurt nog steeds dat puppy’s geboren worden in slechte hygiënische omstandigheden, dat ze de ontwormingskuren niet krijgen, de inentingen niet krijgen, zelfs mishandeld worden of geen daglicht zien.

Zulke puppy’s komen dan bij liefdevolle gezinnen waarbij de puppy’s ziek worden of zelfs doodgaan. Dit is onacceptabel dierenleed en het brengt ook heel veel leed bij die gezinnen teweeg. Ook moeten zij dan weer naar een dierenarts gaan en hebben zij hoge kosten.

Deze illegale handel, deze fok van katten en honden moet stoppen. Dit is de EU niet waardig en ik vraag de Europese Commissie daarom ook om streng te controleren en dit keihard aan te pakken.

 
  
MPphoto
 

  Tilly Metz (Verts/ALE). – Madame la Présidente, chaque année, des milliers d’animaux de compagnie font l’objet d’un trafic illégal au sein de l’Union. Ces animaux sont mal nourris, séparés trop jeunes de leur mère, souvent malades et non soignés, puis vendus illégalement en Europe.

Au-delà du bien-être animal, c’est aussi une question de santé publique et de protection des consommateurs. Ces animaux ont parfois des maladies contagieuses et les consommateurs non avertis risquent de se retrouver avec des animaux condamnés, des factures impayées et un cœur brisé.

Pour faire cesser ce trafic illégal, nous demandons à la Commission, premièrement, d’améliorer la traçabilité en proposant un système harmonisé d’enregistrement des animaux. Deuxièmement, de mettre fin aux publicités illégales en ligne. Pour cela, nous exigeons l’identification systématique des vendeurs. Et troisièmement, d’améliorer la coopération entre les États membres pour arrêter ces trafiquants. Ces mesures sont urgentes et indispensables pour lutter contre ces réseaux criminels.

 
  
MPphoto
 

  Antoni Comín i Oliveres (NI). – Señora presidenta, el Reglamento (UE) n.º 576/2013 se pensó para el movimiento no comercial de animales de compañía. Y el comercio ilegal dentro de la Unión Europea de este tipo de animales vulnera este Reglamento; además, atenta contra el buen funcionamiento del mercado único, porque a menudo estamos hablando de malas praxis en el ámbito de la compraventa digital.

El plan de acción de la Comisión ENVI para resolver este problema es claro: una mejor implementación del Reglamento; sanciones para los agentes que se involucran en este tráfico ilegal: veterinarios, comerciantes, vendedores, publicidad; instauración de un sistema europeo de identificación de gatos y perros; animar a los ciudadanos a que adopten animales como alternativa a la compraventa; y mejor cooperación y formación de las autoridades aduaneras.

Este es el camino. Además, no debemos olvidar que el bienestar de los animales va estrechamente ligado al bienestar de las personas. Traficar con animales, muchos de ellos no vacunados o sin las certificaciones necesarias, significa también traficar con enfermedades.

Una sociedad que protege los derechos de los animales es una sociedad más humana.

 
  
MPphoto
 

  Sunčana Glavak (PPE). – Poštovana predsjedavajuća, procjenjuje se da se mjesečno među državama članicama Europske unije trguje s oko 46 000 pasa od kojih većina nije registrirana, mnogi su bolesni, nisu cijepljeni i imaju krivotvorene ili nikakve dokumente, ne zna se njihovo podrijetlo i mnoge životinje umiru kratko nakon prodaje.

Nezakonita trgovina životinjama najunosniji je kriminal na svijetu nakon droge i oružja. Osim zaštićenim i divljim životinjama, nezakonito se trguje kućnim ljubimcima. To ima negativne posljedice za javno zdravlje, dobrobit životinja i zaštitu potrošača. Zato su identifikacija i registracija svih mačaka i pasa prvi korak u borbi protiv njihove nezakonite trgovine.

U zaključcima Vijeća iz prosinca prošle godine, usvojenih tijekom predsjedanja Finske, Vijeće je dodatno pozvalo Komisiju na procjenu potrebe za novim zakonodavstvom o dobrobiti životinja. U Hrvatskoj je takvo zakonodavstvo dobro regulirano.

Kolegice i kolege, ovi podaci tužna su realnost koju svi zajedno moramo promijeniti.

 
  
MPphoto
 

  Isabella Adinolfi (NI). – Signora Presidente, onorevoli colleghi, l'articolo 13 del trattato di Lisbona sancisce che gli animali sono esseri senzienti e come tali devono essere trattati e tutelati. Eppure ancora oggi vengono considerati soltanto come degli oggetti. Qui parliamo di commercio illegale, con cuccioli stipati in camion e stive come qualsiasi merce o bagaglio per essere venduti illegalmente in diversi paesi dell'Unione europea, riportando traumi di natura fisica e psicologica.

Ma vorrei sollevare anche il problema del trasporto dei nostri animali domestici. Per molti cittadini europei viaggiare con i propri amici a quattro zampe è impossibile, in particolar modo se si tratta di un viaggio aereo. Non tutte le compagnie aeree infatti permettono di viaggiare con animali domestici, e quelle che lo prevedono pongono dei limiti di peso e di numero per l'accesso in cabina, e trasportando in stiva, come oggetti, gli animali in eccesso.

Dobbiamo aggiornare le norme, obbligando tutte le compagnie ad accettare gli animali e a prevedere che essi viaggino in tutta sicurezza. Viaggino, non che siano trasportati come dei pacchi. Adottate, non comprate!

 
  
 

Spontane Wortmeldungen

 
  
MPphoto
 

  Jiří Pospíšil (PPE). – Paní předsedající, paní komisařko, Vy jste řekla ve svém úvodu, že nelegální obchod se zvířaty v zájmovém chovu je věcí národních států. Promiňte, ale to považuji za alibismus.

My se v českém parlamentu pokoušíme prosadit tvrdší úpravu trestního zákoníku, postih množíren, postih tohoto obchodu a ty debaty jasně ukazují, že žádná členská země není schopna tento problém zcela vyřešit. Jedná se o organizovaný mezinárodní zločin, to zde kolegové jasně řekli, jedná se o statisíce štěňat a koťat, jedná se o obrovské utrpení těchto živých tvorů a bez toho, že EU a její orgány, konkrétně Evropská komise, připraví účinná celoevropská opatření, tak žádný členský stát tento problém sám nevyřeší, byť bude mít sebelepší vůli.

Já Vás prosím, věnujte se pořádně tomuto tématu. Vaše odpověď byla vyhýbavá. Snažte se najít řešení, které efektivně postihne tento organizovaný zločin, kde unikají miliardy na daních, ale hlavně trpí nevinná zvířata.

 
  
MPphoto
 

  Petras Auštrevičius (Renew). – Gerbiama pirmininke, komisijos nare, kolegos. Europa uždraudė vergų prekybą devynioliktame amžiuje. Tačiau dvidešimt pirmajame amžiaus jo pradžioje negalime sudaryti normalių sąlygų mūsų mažiesiems draugams, apribodami nelegalią prekybą. Europos Sąjunga, kuri sugebėjęs sukurti pasaulinio lygio ekonominę gerovę, pirmauja technologinių išradimų srityje, tačiau tebestokoja valios sukurti privalomą šunų ir kačių registracija ir ženklinimą. Iškilmingai kalbėdami apie skaitmeninį amžių, apie būtinus pasiekimus, mes neturime vieningos registracijos duomenų sistemos mūsų Sąjungoje. Rizikuodami gyvūnų gerovę, apgaudinėdami neinformuotus pirkėjus ir pažeisdami visuomenės sveikatos reikalavimus, mes palaikome nelegalų ir nešvarų verslą. Kviečiu Europos Komisiją nedelsiant imtis privalomų sprendimų, kurie ir sukurs Europinę gyvensenos pagrindus gyvūnų gerovės srityje. Baikime šiuolaikinę vergovę.

 
  
 

(Ende der spontanen Wortmeldungen)

 
  
MPphoto
 

  Stella Kyriakides, Member of the Commission. – Madam President, I’d like to thank you all for this important debate. I have heard your interventions very carefully. What you don’t need to do is to try and convince me that we need to do more. I am a very proud owner of a companion animal. I have myself been following what has been going on for the last few years online, and really I must admit that I share with you that a lot of what we are seeing is, to say the least, extremely sad and even shocking. So you don’t need to convince me that more needs to be done.

Now I’m going to restate that the Commission, and myself personally, are committed to look at finding ways to end the illegal trade of cats and dogs.

I do believe that the new Animal Health Law will address many of these issues. It does have compulsory registration, finally, of establishments breeding cats and dogs, and we do now have, if not all the necessary measures, a great deal more necessary measures to help Member States prevent and detect this unacceptable practice. But it is also important that we enforce the rules, and I think we all need to understand that these are not being enforced. All the stakeholders have an important role to play in this by developing guidelines, and I was very interested and I agree that we need to also have more public awareness campaigns of this problem.

The new Official Controls Regulation provides far stronger penalties and more tools to address online sales, and I believe that by working together we can stop the illegal trade of companion animals. It is a threat to the internal market and public and animal health, as well as animal welfare, and what I can commit to, as a Commissioner, is that I will be looking at this even more closely and seeing how the Animal Health Law is implemented and, if necessary, what else we can do.

 
  
MPphoto
 

  Nikolina Brnjac, President-in-Office of the Council. – Madam President, to conclude, I wish to thank you for this useful debate on the protection of the internal market and consumer rights from the negative implication of illegal trade in companion animals. This is a complex issue which has to be tackled by Member States’ competent authorities, which remain primarily responsible for ensuring, together with the Commission, enforcement of the rules adopted by the co-legislators. The recently-adopted Council conclusions on animal welfare are an important contribution for making further progress in this area.

Finally, let me also emphasise that we are looking forward to the continued discussion in the context of the EU Platform on Animal Welfare in the Working Group on e-commerce.

 
  
MPphoto
 

  Die Präsidentin. – Gemäß Artikel 136 Absatz 2 der Geschäftsordnung wurde ein Entschließungsantrag eingereicht.

Die Aussprache ist geschlossen.

Die Abstimmung findet am Mittwoch, 12. Februar 2020, statt.

Schriftliche Erklärungen (Artikel 171)

 
  
MPphoto
 
 

  Miriam Dalli (S&D), in writing. – The illegal trade of companion animals is a highly organised criminal activity that puts animal and human lives at risk. The illegal dog trade alone impacts on approximately 8 million puppies annually, is the third most profitable organised crime network in the EU, and poses a massive public health risk to European citizens. Illegally bred pets are seldom vaccinated. They can spread infectious diseases and cause a re-emergence of once-eradicated diseases. They are also subject to unequal and appalling living conditions, leading to genetic defects and behavioural problems.

To fight the criminal trade in pets the EU must create a common definition of puppy and kitten farms. A common definition would eradicate differences in animal welfare standards, price inconsistencies and pet exploitation. We must also implement a mandatory, EU-wide system for pet identification and registration. All Member States should provide registers of authorised pet breeder and sellers. I also encourage people to adopt animals instead of purchasing them. Finally, I call on the Commission to implement tougher sanctions for criminals participating in the illegal pet trade. Member States must shut down these crime networks for the sake of our citizens’ health and the safety of our pets.

 
  
MPphoto
 
 

  Sirpa Pietikäinen (PPE), kirjallinen. – Arvoisa puhemies, eläinten kaupan laajennuttua verkkoon yhä useampi ostaa lemmikkinsä netistä. Jo 2017 EU-maissa tehdyn kyselyn mukaan yli puolet ostivat lemmikkinsä verkossa.

Suurimmassa osassa EU-maista ei kuitenkaan ole lainsäädäntöä eläinten verkkokaupalle. Sääntelyn puute ruokkii laitonta kauppaa ja helpottaa epärehellisten myyjien toimintaa. Lemmikkieläinten laiton kauppa lisää sairauksien riskiä sekä eläimillä että ihmisillä. Eläimen alkuperän ollessa epävarma on mahdotonta varmistua rokotuskorttien ja passien aitoudesta. Jos rokotuskortti onkin väärennetty, voi ulkomailta jäsenvaltioon tuotu eläin levittää eläinsairauksia, joita jäsenvaltiossa ei ole tavattu. Lemmikeillä voi olla perinnöllisiä sairauksia, pennut syntyvät ja kasvavat huonoissa olosuhteissa, eikä kasvattaja myöskään aina välitä, millaiseen kotiin pentu päätyy. Kaikki tämä myös kostautuu usein kärsimyksenä ja taloudellisena menetyksenä omistajalle.

Jokainen kissa ja koira ansaitsee arvoisensa elämän – kuten me kaikki muutkin elolliset – ilman kipua, kauhua ja kärsimystä. Me tarvitsemme EU:n tasolle seuraeläinlainsäädännön, johon sisältyisi lemmikkien sirutuspakko ja eurooppalainen rekisteri.

 
  
MPphoto
 
 

  Peter Pollák (PPE), písomne. – Nelegálny obchod so zvieratami znamená často trýznenie, bolesť a krv. Počuli sme o ilegálnom obchodovaní vo viacerých členských krajinách EÚ, napríklad v Španielsku či Grécku. Naše členské krajiny potrebujú silnú legislatívu a pomoc. Ilegálny obchod so zvieratami je porovnateľný s inými formami čiernej ekonomiky, napríklad s obchodom s drogami a zbraňami. Odhaduje sa, že hneď po týchto nelegálnych oblastiach nasleduje práve predmetný sektor. Chcem upozorniť aj na predaj suvenírov, ktoré majú zvierací pôvod. Stále sa kvôli slonovine, kožušine či iným artefaktom zvieratá zabíjajú. Je potrebné, aby sa Európska únia zamerala aj na túto formu nekalých praktík.

 
  
MPphoto
 
 

  Емил Радев (PPE), в писмена форма. – Отдавна призовавам за по-строги мерки в борбата с насилието срещу животни и нелегалната им търговия. Контрабандата и нелегалният трафик се свързват с наркотици и оръжие. Истината е, че друг незаконен бизнес изживява бум - търговията с домашни любимци. За ден в Европа има близо 400000 обяви за продажби на кучета. Предвид цената от стотици евро, ясно е какви са годишните печалби. По данни на Европол, дилърите на наркотици печелят 24 млрд. евро годишно, сумите от незаконната търговия на кучета са подобни. Сериозен проблем е липсата на задължителна общоевропейска система за идентификация и регистрация. Тя би ограничила незаконната продажба на домашни животни, защото проверката статута на животното е по-лесна - кога е родено, кой е собственика, какви ваксини има. Това ще спомогне за по-добрия контрол над общественото здраве и по-добрата защита на потребителите. Системата трябва да бъде обвързана с паспортите на животните, за да не може да се фалшифицират. Важно е обществото да налага граждански контрол и да настоява за спазването на законовите изисквания за хуманно отношение към животните. Това действа като двигател за въвеждането на промени. Призовавам всички отговорни институции да изработят европейска правна рамка за защита на домашните любимци и бездомните животни, чиято цел е справяне с незаконната търговия.

 
  
MPphoto
 
 

  Edina Tóth (PPE), írásban. – A kisállatok illegális kereskedelme hatalmas méreteket ölt az Európai Unióban, nem áll meg az országhatároknál és rengeteg állat pusztulását okozza évente. A legtöbb esetben elmondható, hogy az illegális állatkereskedelem a háziállatok szaporításához vezet. A szaporítók a kölyökkutyákat és cicákat gyakran akár 4-5 hetes korban is elválasztják az anyjuktól, megfelő regisztráció és oltások nélkül adják el őket egyik tagállamból a másikba. Továbbá a kereskedelmi célból kutyát vagy macskát tenyésztő vállalkozások pedig a kedvtelésből tartott állatok nem kereskedelmi célú utazására vonatkozó uniós előírásokat használják ki jogosulatlanul.

Az ilyen illegális állatkereskedelem a benne rejlő közegészségügyi, állatjóléti és fogyasztóvédelmi kockázat mellett ráadásul a nemzetközi szervezett bűnözés számára is jelentős bevételforrássá vált. Éppen ezért az állatok illegális kereskedelmének azonnal véget kell vetni! Felszámolni a jelenséget azonban nagyon nehéz feladat. Úgy gondolom, hogy erre az évek óta tartó problémára kizárólag egy Uniós szintű szabályozással találhatunk megoldást, amellyel sok ezer kisállat életét menthetjük meg és biztosíthatunk számunkra jobb életet. Szükség van szigorításra és a büntetések bevezetésére.

 
Posljednje ažuriranje: 15. veljače 2021.Pravna obavijest - Politika zaštite privatnosti