Планът REPowerEU: Европейска солидарност и енергийна сигурност в контекста на нахлуването на Русия в Украйна, включително неотдавнашното спиране на доставките на газ за Полша и за България (разискване)
Искра Михайлова, от името на групата Renew. – Уважаеми г-н Председател, уважаема г-жо Комисар, едностранното спиране на доставките на газ от Русия към България и Полша е част от военната агресия на Русия в Украйна и доказателство за измеренията на вражеските действия срещу Европа по отношение на нарушаване на енергийната сигурност и независимост на Европа.
Прекратяването на доставките поставя поредица от въпроси, на които България и Полша, но също така и целият Европейски съюз трябва да намерят отговор през близките месеци. Как и до каква степен ще се задейства европейската солидарност? Има ли потенциал Европейският съюз да даде бърз, ефективен и дългосрочен отговор на действията на руската страна? Да, категорично да. Ние вече имаме отговора: „Renew Power EU“ - амбициозен и същевременно реалистичен план. От нас, в Европейския парламент, зависи и доколко бързо ще се задейства и пакетът „Fit for 55“, за да можем да дадем инструменти на страните членки и на Европейската комисия.
Но има въпроси, които засягат и България, и Полша. Имат ли готовност да противодействат и да задвижат комплекс от мерки, които да компенсират спирането на доставките, ускоряването на алтернативни доставки, запълване на хранилищата с газ, развитие на национален енергиен микс с акцент върху възобновяемата енергия и водорода, спешни инвестиции в енергийната ефективност, разглеждане на възможностите за добив на газ в национални граници? България и Полша трябва да развият тези мерки с подкрепата на Европейската комисия. Спирането на доставките на газ за нашите страни е шок за домакинствата и бизнеса, но пълното прекъсване на зависимостта от енергийните доставки от Русия е и възможност.