Michaela Šojdrová (PPE). – Paní předsedající, dnes jsem podpořila zprávu o udržitelných uhlíkových cyklech, která nezavádí zatím novou legislativu, ale je to vlastně postoj Evropského parlamentu k záměru Evropské komise nastavit určitá pravidla pro motivaci a odměňování zemědělců, kteří by se dobrovolně zapojili do hospodaření směrem k udržitelným postupům a k podpoře biologické rozmanitosti.
Zdůrazňujeme příležitost pro zemědělce i lesní hospodáře, aby změnili svůj obchodní model tím, že z ukládání uhlíku, takzvaného uhlíkového zemědělství, udělají zdroj příjmu. Zpráva dále uznává, že nejvyšší prioritou pro odvětví zemědělství samozřejmě zůstává produkce potravin. Hospodaření s uhlíkem by podle našeho stanoviska mělo mít dobrovolný charakter a odměňování postupu musí být vědecky prokazatelné a musí mít přínos pro klima a životní prostředí. Je třeba nastavit samozřejmě jasné rámce pro další postup. Zprávu podporuji.
Stanislav Polčák (PPE). – Paní předsedající, já jsem tuto zprávu také podpořil. A to z několika důvodů. Zachytávání uhlíku představuje skutečně technologickou výzvu. Možná jedna z těch starších metod, kterou bych zde mohl zmínit, je, že pokud vyrobíte velmi kvalitní stůl ze dřeva, který vydrží několik desetiletí, možná dokonce i století, tak jste odvedli velký kus práce, protože v tom dřevě je zachyceno velké množství uhlíku. My musíme využívat veškerý potenciál zachytávání uhlíku jak v zemědělství, o kterém hovořila má kolegyně, tak i v oblasti vychytávání přímo z atmosféry a ukládání do takovýchto výrobků.
Myslím si, že musíme podporovat všechny technologie, i metodu CCS, o které kolegové nalevo hovoří jako o nepodporovatelné z řady ideologických důvodů. Nesmíme být ideologičtí, ale skutečně inovační a toto si myslím, že je v této zprávě plně zachyceno. I když jsem nebyl zcela nadšený z toho, že prošly některé pozměňovací návrhy.