Eugen Tomac (PPE). – Domnule președinte, doamna comisar, vorbim despre un vot care face istorie. Legea privind inteligența artificială, care a primit astăzi aprobarea Parlamentului European, constituie prima reglementare de acest fel din lume. Nu putem ignora faptul că suntem deja ancorați într-o realitate care utilizează din ce în ce mai mult inteligența artificială.
Este așadar esențial să ne asigurăm că evoluția ei rapidă garantează o protecție solidă a drepturilor fundamentale, a sănătății, a siguranței fiecăruia, precum și a democrației și a statului de drept. Prin urmare, furnizorii de modele de inteligență artificială trebuie să fie responsabilizați, să țină cont de un set de obligații care garantează că sistemele lor sunt supravegheate de oameni, că sunt sigure, transparente, urmăribile și nediscriminatorii.
De aceea am votat în favoarea creării unor mecanisme de protecție a cetățenilor pentru ca inteligența artificială să nu fie utilizată în mod abuziv și nedemocratic de către actori statali și entități private care urmăresc să submineze discernământul societăților noastre.
Michaela Šojdrová (PPE). – Pane předsedající, kolegové, dovolte, abych vysvětlila, proč jsem hlasovala pro nařízení, kterým se stanoví harmonizovaná pravidla pro umělou inteligenci. Tento přijatý akt stanoví harmonizovaná pravidla pro vývoj, uvádění na trh a používání systémů umělé inteligence v Evropské unii na základě přiměřeného přístupu založeného na riziku. Podle nařízení jsou v Evropské unii zakázány některé systémy umělé inteligence, jako je sociální skórování, prediktivní policejní práce nebo biometrická kategorizace. Bohužel pozměňovací návrhy naší frakce týkající se biometrické identifikace v reálném čase pro cílené účely, jako je vyhledávání pohřešovaných osob včetně dětí nebo boj proti teroristickým útokům a závažné trestné činnosti, prostě nebyly přijaty. V tomto případě zvítězila ideologie nad bezpečností. Přesto jsem nakonec hlasovala pro usnesení Evropského parlamentu a věřím, že v trialogu bude dosaženo dobrého výsledku.
Jiří Pospíšil (PPE). – Pane předsedající, také jsem podpořil právní úpravu umělé inteligence, ale přihlásil jsem se do možnosti vysvětlit své hlasování, abych zde uvedl právě tu námitku, kterou sdělila i má vzácná kolegyně, poslankyně Šojdrová. Chci sdělit, že mě velmi mrzí, že neprošly pozměňovací návrhy naší frakce PPE, které umožňovaly mnohem efektivnější využití umělé inteligence při identifikaci v rámci biometrické identifikace. Protože jsem přesvědčený, že postup, který prošel, kdy bude nutné čekat na rozhodování soudu atd. v tak stěžejních případech, jako jsou únosy dětí nebo v případech té nejzávažnější trestné činnosti, jako je terorismus, povede k tomu, že efektivita využití umělé inteligence bude výrazně snížena. Říkám to nerad, říkám to tady veřejně. Bylo to zde řečeno, zvítězila ideologie. A moc prosím, abychom se ještě zamysleli, jestli případy únosů dětí, terorismu atd. nezaslouží rychlejší a okamžité nasazení prostředků umělé inteligence.
Mick Wallace (The Left). – Mr President, without proper regulation, AI systems will further increase mass surveillance, structural discrimination, the centralised power of Big Tech and unaccountable public decision-making. The regulation should be governed by a precautionary principle, but the text we voted on today did not include this. It does not ban the use of AI in migration management. The understanding of what is considered high risk was severely watered down. The committee bans discriminatory biometric categorisation, predictive policing, emotive recognition and the mass scraping of images. But the regulation should also ban the automated surveillance of behaviour in public spaces. France is about to introduce this kind of behavioural surveillance in order to alert police to so-called abnormal behaviour at sports events. For decades, football fans have had to live with political policing and inhumane treatment by police simply because they are working class, especially the fans who either sit or stand behind the goals. They deserve better.
Stanislav Polčák (PPE). – Pane předsedající, já jsem tento návrh nařízení podpořil. Je to první regulace tohoto typu na světě, na což můžeme být samozřejmě do jisté míry hrdí. Já jen doufám, že také dokážeme zkrotit obavy, které jsou spojeny s tímto nařízením a hlavně s tímto mechanismem umělé inteligence, že stále ještě dokážeme regulovat tento mechanismus, že je to v naší moci, že tzv. nedržíme pomyslné tlačítko na spoušti. Možná, že planeta Země by si oddechla, kdyby zmizel lidský druh, ale já pevně věřím, že to je pořád ještě v naší moci, že kontrolujeme i tento mechanismus, který se obávám nazvat živočišným druhem. Podle mého názoru je velmi špatně, že jsme nepřijali některé pozměňovací návrhy, které podala skupina PPE. Byly tam i další návrhy, které jsem podpořil svým hlasováním. Ve výsledku jsem ale rád, že byla přijata alespoň nějaká míra regulace, protože právní otázky mechanismu fungování umělé inteligence nebyly uspokojivě vysvětleny, ale alespoň byly tyto návrhy projednány.