Michaela Šojdrová (PPE). – Vážená paní předsedající, návrh pozice Evropského parlamentu o látkách znečišťujících povrchové a podzemní vody jsem podpořila. Domnívám se, že cíle v oblasti právě směrnice o vodách naplňujeme pomaleji, než je třeba, a proto je nutné aktualizovat hodnocení a monitorování míry znečištění.
Vodní cyklus je silně ohrožen rezidui nebezpečných látek a objevují se nové látky, jako například mikroplasty. Pokud velcí producenti znečišťují, budou muset se také podílet na monitorování znečištění. Musíme předcházet situacím, jako bylo například katastrofické znečištění na polské Odře v roce 2022. Právě podpora mezinárodní spolupráce v oblasti znečištění vod je také cílem této směrnice a ochrany velkých řek.
Seán Kelly (PPE). – A Uachtaráin, a Choimisinéir, tá áthas orm vótáil don tuarascáil seo.
Europe boasts nearly 100 000 sulphurous water bodies and 12 000 ground water bodies. These resources are not only essential for providing clean drinking water, but also play a critical role in supporting healthy ecosystems, fertile farmlands and the promotion and preservation of biodiversity.
However, water becomes contaminated with pesticides, fertilisers, chemicals and salts, primarily stemming from industrial and agricultural activities. It can render the water unsuitable for both human consumption and industrial use.
This proposal increases the effectiveness of the European Green Deal 2050 zero pollution ambition through increased monitoring of substances that pose significant risk to human health and the environment, while also putting more responsibility on major polluters by imposing stricter standards for several pesticides and pharmaceuticals, as well as making producers that contain polluting chemical substances help finance monitoring costs, which are currently covered by Member States.