Index 
 Précédent 
 Suivant 
 Texte intégral 
Procédure : 2022/2051(INL)
Cycle de vie en séance
Cycle relatif au document : A9-0337/2023

Textes déposés :

A9-0337/2023

Débats :

PV 21/11/2023 - 13
CRE 21/11/2023 - 13

Votes :

PV 22/11/2023 - 8.16
Explications de votes

Textes adoptés :

P9_TA(2023)0427

Compte rendu in extenso des débats
XML 17k
Mercredi 22 novembre 2023 - Strasbourg Edition révisée

19.4. Propositions du Parlement européen pour la révision des traités (A9-0337/2023 - Guy Verhofstadt, Sven Simon, Gabriele Bischoff, Daniel Freund, Helmut Scholz)
Vidéo des interventions
 

Ustne wyjaśnienia dotyczące głosowania

 
  
MPphoto
 

  Charlie Weimers (ECR). – Fru talman! Europas förenta stater. Det är vad majoriteten i Europaparlamentet röstat ja till här i dag.

Men jag måste säga att jag välkomnar uppriktigheten i förslaget till ändringar av EU:s grundfördrag. En gång i tiden kunde EU-centralisterna komma undan med att vifta bort våra varningar om att EU håller på att förvandlas till en superstat. Inte längre.

För i dag har Moderaternas, Kristdemokraternas, Socialdemokraternas, Miljöpartiets, Liberalernas och Centerpartiets partigrupper röstat igenom ett betänkande som vill överföra makt över skatter och finans, utbildning, hälsa, försvar och mycket mer från medlemsstaterna till Bryssel.

I ett sådant Europa har Sverige lika lite makt som en delstat i Tyskland. Vi blir en skatteprovins i norr med symboliska riksdagsval. Lita på att Sverigedemokraterna kommer göra allt vi kan för att Sverige ska värna vår demokrati och självständighet och stoppa centralisternas planerade maktövertagande.

 
  
MPphoto
 

  Michaela Šojdrová (PPE). – Paní předsedající, dnes jsem hlasovala proti navrženým změnám Smluv. Jsem pro integraci Evropské unie, která bude postupná, transparentní a projednávaná s občany. Návrhy, o kterých se dnes hlasovalo, vedou k výraznému prohloubení integrace a oslabení pravomocí členských států. A jak říkám, nebyly naprosto projednány s občany. S tak radikálními změnami se prostě nemohu ztotožnit a obhajovat je před mými spoluobčany. Jsou to konkrétní změny od formální, jako je například změna názvu Komise na Evropskou exekutivu nebo zavedení funkce předsedy Evropské unie až po zásadní změny posílení kompetencí Evropské unie na úkor členských států, například nahrazení jednomyslnosti kvalifikovanou většinou v oblastech, jako je sjednávání a uzavírání obchodních dohod nebo zahraničních investic.

Myslím, že nyní potřebujeme Evropskou unii především sjednocovat a ne ji rozdělovat. Tomu odpovídá i dnešní hlasování: 291 pro, 274 proti, 44 se zdrželo. To znamená, že tento návrh nemá ani podporu většiny přítomných poslanců a poslankyň.

 
  
MPphoto
 

  Ангел Джамбазки (ECR). – Г-жо Председател, убедено гласувах срещу това предложение, защото то е вредно, е насочено срещу интересите на гражданите, на държавите членки. Не само че превръщате Европейския съюз в европейски Съветски съюз, тъй като преименувате дори Комисията на Изпълнителна комисия – това е като Президиума на Централния комитет на Комунистическата партия на Съветския съюз. Главният комисар ще се казва Главен секретар. Това е толкова, толкова иронично, че ако не беше тъжно, щеше да е смешно.

Но оставете смеха. Нищо от това, което правите днес, не е смешно. Това, което се случва, е да се отнемат правомощията от държавите членки и да се предадат на никому не избираемите, неизбраните анонимни чиновници в Брюксел. Отнемате правото на вето, което е изключително важно, защото изравнява правомощията на държавите. Няма големи и малки. Когато отнемете това право, малките държави остават втора ръка, както в момента са България и Румъния, които не са в Шенген. И това е позор, защото е лицемерие, двоен стандарт и обрича държави да бъдат извън общото, да бъдат втора ръка, да бъдат втора класа. Това е грешно, това е вредно. Това ще нанесе щети на Европейския съюз. Ние ще продължим да се борим, но за Европейския съюз, който е Европейският съюз на отечествата, на суверенните държави, а не съветски социалистически Европейски съюз.

 
  
MPphoto
 

  Ivan Vilibor Sinčić (NI). – Poštovana predsjedavajuća, žestoko sam protiv izmjena Sporazuma o Europskoj uniji i Sporazuma o funkcioniranju Europske unije.

Moja Hrvatska čini svega 0,4 posto ekonomije Unije i 0,8 posto stanovnika, a najviše u ovom Domu ima 1,7 posto glasačke moći. Jedina prava moć da zaštiti od loših politika je Vijeće. Međutim, ovim izmjenama to se sve želi ukinuti. Pa da citiram članak 16. stavak 3.: do sada se odlučuje kvalificiranom većinom, a sada bi se običnom. Zatim dalje, stavak 4.: više neće trebati 55 posto članova Vijeća i 65 posto stanovništva, nego samo 50 posto, dok se blokirajuća manjina u potpunosti ukida.

Ako bi došlo do, dakle, do izmjena i ako bi ovo stupilo na snagu, zemlje kao što je Hrvatska postale bi nebitne regije na periferiji i ne više države, nego regije na periferiji Unije, koje sada više ni u teoriji ne bi nitko ni za što pitao. Žestoko sam protiv ovoga.

 
  
MPphoto
 

  Jiří Pospíšil (PPE). – Paní předsedající, já jsem tento návrh také nepodpořil a tím hlavním důvodem, ač myslím, že vždycky tady obhajuji jasnou proevropskou politiku, je, že nesouhlasím s posilováním rozhodování kvalifikovanou většinou. Myslím si totiž, že to, pokud bychom takovouto variantu prosadili v návrhu, který tady připravili kolegové zpravodajové, tak tím strašně poškodíme jednotu Evropské unie. Budou-li zde země, které budou přehlasovávány při rozhodování v klíčové agendě v rámci Evropské rady, pak musíme počítat s tím, že v těchto zemích bude narůstat frustrace obyvatel, že tam tamní politické síly budou zneužívat této pozice, této atmosféry v boji proti Bruselu, v boji proti evropské integraci, a to bude dlouhodobě jednotu Evropy oslabovat. Jinými slovy, podle mého názoru posilování principu kvalifikované většiny, kdy některé země jsou přehlasovávány, dlouhodobě poškozuje jednotu Evropské unie. A to je důvod, proč jsem tento návrh nepodpořil.

 
  
MPphoto
 

  Przewodnicząca. – Dziękuję bardzo, panie pośle. Na tym zakończyliśmy ten punkt porządku dziennego. Następne posiedzenie odbędzie się jutro, w czwartek 23 listopada 2023 r. o godz. 9.00.

 
Dernière mise à jour: 13 février 2024Avis juridique - Politique de confidentialité