Kohezijska politika za obdobje 2014–2020 – izvajanje in rezultati v državah članicah (razprava)
Franc Bogovič (PPE). – Gospa predsednica. Leta 1998 je Slovenija začela predpristopna pogajanja z Evropsko unijo. Tisto leto sem tudi postal župan občine Krško, v kateri sem trinajst let županoval, zato zelo dobro vem, kaj pomeni, kako lahko s kohezijskimi sredstvi zgradiš osnovno infrastrukturo, zgradiš okoljsko infrastrukturo, protipoplavne zaščite. V naši občini smo že 15 let nazaj tudi izgradili širokopasovne povezave tudi po vaseh.
Kohezijska politika je vezivo Evropske unije. Preko kohezijske politike se izvaja princip solidarnosti. Se pravi, manj razviti lahko računa na tiste, ki so bolj razviti in zato je zelo pomembna tudi gradnja evropske miselnosti ravno preko kohezijske politike in tudi seveda kmetijske politike.
Pred nami so novi izzivi. Zaključujem tu. To sedaj obravnava zaključek obdobja 14 - 20. Sedaj smo že globoko v naslednjem obdobju. Podnebne spremembe, digitalizacija, demografske spremembe, praznjenje podeželja in cela vrsta drugih kriznih situacij.
Zelo podpiram, da podobno kot imamo za urbana središča tudi za podeželje pripravimo poseben fond in posebno alokacijo denarja, kajti sam sem to tudi zapisal v amandmajih. Konec koncev imamo dolgoročno vizijo razvoja podeželja, ki temelji tudi na konceptu pametnih vasi, ki smo ga postavili v tem Evropskem parlamentu in sem aktivno sodeloval.
Biti mora fleksibilna in pa čim bolj poenostavljena in spoštovati princip subsidiarnosti, da bo blizu občin, regij, blizu ljudem.
Dovolite, da rečem samo hvala, gospa komisarka, za odlično sodelovanje, hvala Andrey, za odlično pripravljeno poročilo in hvala predsedniku Omarjee za odlično sodelovanje v Odboru za regionalni razvoj.