Drastyczny spadek populacji jeża europejskiego i potrzeba podjęcia pilnych działań w celu jego ochrony
23.10.2024
Pytanie wymagające odpowiedzi na piśmie E-002233/2024
do Komisji
Art. 144 Regulaminu
Sebastian Everding (The Left), Tilly Metz (Verts/ALE), Krzysztof Śmiszek (S&D), Cristina Guarda (Verts/ALE), Jonas Sjöstedt (The Left), Lynn Boylan (The Left), Maria Noichl (S&D), Anja Hazekamp (The Left), Tomáš Kubín (PfE), Erik Marquardt (Verts/ALE)
Jeże[1] odgrywają istotną rolę w ochronie i zachowywaniu różnorodności biologicznej i równowagi terenów zielonych. Eksperci ostrzegają jednak, że spodziewany jest spadek ich populacji nawet o 50 % w ciągu dziesięciu lat w wyniku zniszczenia jego naturalnych siedlisk przez człowieka.
Jeże są poważnie zagrożone utratą siedlisk i niedoborami pożywienia. Spowodowało to spadek współczynników reprodukcji i sprawiło, że gatunek ten został wpisany do licznych wykazów gatunków zagrożonych. Na przykład w Niemczech jeż – ogłoszony dzikim zwierzęciem roku 2024 – figuruje obecnie w wykazie wczesnego ostrzegania dotyczącym gatunków zagrożonych. Niestety nie ma precyzyjnych szacunków dotyczących populacji jeży w Europie.
- 1.Jakie konkretne działania zamierza podjąć Komisja, aby chronić i zachować gatunek Erinaceus europaeus?
- 2.Czy Komisja zamierza zaproponować naukowy przegląd stanu ochrony populacji jeży w całej UE, a jeśli tak, to kiedy dokładnie?
- 3.Afrojeż algierski jest wymieniony w załączniku IV do dyrektywy siedliskowej, lecz pozostaje popularnym zwierzęciem domowym. Czy Komisja uważa, że należy podjąć działania w związku z trzymaniem tych chronionych zwierząt jako zwierząt domowych?
Przedłożone: 23.10.2024
- [1] Erinaceus europaeus .