Vključitev ciljev za proizvodnjo jedrske energije in načinov njene uporabe v revidirani usmeritveni jedrski program
19.5.2025
Vprašanje za pisni odgovor E-001997/2025
za Komisijo
Člen 144 Poslovnika
Matej Tonin (PPE), François-Xavier Bellamy (PPE), Tomas Tobé (PPE), Jörgen Warborn (PPE), Virgil-Daniel Popescu (PPE), Susana Solís Pérez (PPE), Pilar del Castillo Vera (PPE), Paulius Saudargas (PPE), Christophe Grudler (Renew), Elżbieta Katarzyna Łukacijewska (PPE), Aura Salla (PPE)
Cilj dogovora o čisti industriji je povečati evropsko konkurenčnost in razogljičenje, vendar je njegov uspeh odvisen od razpoložljivosti čiste energije, ki bi bila cenovno dostopna in zanesljiva. Pomembni organi na tem področju, kot je Mednarodna agencija za energijo, opozarjajo, da lahko jedrska energija prispeva k nižjim stroškom energije in obenem izboljša energetsko varnost[1].
Ali lahko Komisija ob upoštevanju nedavnih študij, kot je študija družbe Compass Lexecon iz leta 2024,[2] ki kaže, da bi se lahko s povečanjem evropske jedrske zmogljivosti s 100 GW na 150 GW do leta 2050 zmanjšali stroški energetskega sistema in pospešilo zmanjšanje emisij, pojasni:
- 1.Ali namerava v prihodnjo revizijo usmeritvenega jedrskega programa vključiti konkretne cilje za proizvodnjo in uporabo jedrske energije? Bodo v to vključeni veliki reaktorji, podaljšanje življenjske dobe in nove tehnologije, kot so mali modularni reaktorji?
- 2.Kako bo usmeritveni jedrski program usklajen s splošnejšimi cilji dogovora o čisti industriji in predvsem, kako bo Komisija poskrbela, da bo jedrska energija v instrumentih politike, ki podpirajo elektrifikacijo in razogljičenje industrije, obravnavana enako kot druge čiste tehnologije?
Vloženo: 19.5.2025
- [1] Mednarodna agencija za energijo, Nuclear Power and Secure Energy Transitions – From Today's Challenges to Tomorrow's Clean Energy Systems (Jedrska energija in varni energetski prehodi – od današnjih izzivov do prihodnjih sistemov čiste energije), junij 2022, https://www.iea.org/reports/nuclear-power-and-secure-energy-transitions.
- [2] Compass Lexecon, Pathways to 2050: the role of nuclear in a low-carbon Europe – Final report, (Poti do leta 2050: vloga jedrske energije v nizkoogljični Evropi – končno poročilo), 15. oktober 2024: https://www.nucleareurope.eu/project/pathways-to-2050/.