Odvisnost od Rusije pri projektu jedrske fuzije ITER v okviru časovnega načrta za opustitev uvoza energije iz Rusije
22.5.2025
Vprašanje za pisni odgovor E-002074/2025
za Komisijo
Člen 144 Poslovnika
Andrea Wechsler (PPE), Borys Budka (PPE), Matej Tonin (PPE)
Namen mednarodnega projekta o termonuklearnem poskusnem reaktorju (ITER) je proizvodnja fuzijske energije na ravni elektrarn. V projektu sodeluje tudi Ruska federacija.
Komisija je v nedavnem načrtu za postopno opustitev uvoza energije iz Rusije napovedala nadaljnje ukrepe za zmanjšanje odvisnosti od teh virov. V njem pa ne omenja fuzijske energije in zlasti sodelovanja Ruske federacije v projektu ITER, pa tudi ne njenega sodelovanja pri upravljanju in financiranju (9,1 %) tega projekta ter njenega prispevka k projektu v obliki intelektualne lastnine. Poleg tega Ruska federacija prispeva precejšnje stvarne vložke, na primer z dobavo sestavnih delov za oskrbo z električno energijo in zaščito superprevodnih magnetov.
- 1.Kako namerava Komisija postopno odpraviti odvisnost od ruskega sodelovanja pri projektu ITER, zlasti kar zadeva članstvo, sodelovanje vlade, financiranje in stvarne vložke, ter kakšno vlogo bi lahko v tem kontekstu imela predlagana pobuda za evropsko „radioizotopsko dolino“?
- 2.Kako namerava Komisija zagotoviti obratovanje mednarodnega termonuklearnega poskusnega reaktorja glede na to, da je projekt odvisen od ruskih pravic intelektualne lastnine?
- 3.Ali bo Komisija podprla oblikovanje neodvisnega projekta Evropske unije za fuzijsko energijo in diverzifikacijo fuzijske industrije z večjim financiranjem podjetij iz zasebnega sektorja?
Vloženo: 22.5.2025