• CS - čeština
  • EN - English
Parlamentní otázka - E-5998/2010(ASW)Parlamentní otázka
E-5998/2010(ASW)

Odpověď komisaře Dalliho jménem Komise

Studie Komise zveřejněná v říjnu 2009[1] zdůraznila, že systémy alternativního řešení sporů a alternativního řešení sporů online nabízejí spotřebitelům způsob nápravy, který je levný, jednoduchý a rychlý. Tyto systémy mohou představovat důležitý nástroj k zachování reputace podniku. Uvedená studie však ukazuje, že tyto systémy ještě nejsou plně využívány, a uvádí tyto tři hlavní důvody: informovanost spotřebitelů a podniků o možnostech alternativního řešení sporů je stále ještě nízká; dostupnost těchto systémů na geografické i odvětvové úrovni je v mnoha případech nedostatečná, a to jak v nových, tak ve starých členských státech, a ne všichni obchodníci jsou vždy ochotni zúčastnit se postupu alternativního řešení sporů.

Jak bylo oznámeno v rámci první vlajkové iniciativy strategie EU 2020 „Digitální agenda pro Evropu“[2], Komise zahájí strategii ke zlepšení systémů alternativního řešení sporů v rámci celé EU. Prozkoumá iniciativy v oblasti alternativního řešení sporů pro spotřebitele v EU a zváží mimo jiné návrh na celounijní online systém pro řešení sporů u transakcí v elektronickém obchodu. Tato iniciativa týkající se online systému pro řešení sporů je ještě v rané fázi. Komise důkladně sleduje vývoj na mezinárodní úrovni v oblasti online systému pro řešení sporů, a zejména práci organizace UNCITRAL. Komise rovněž dostává aktuální informace o projektech souvisejících se systémy alternativního řešení sporů online pro spotřebitele v Evropě.

„Digitální agenda pro Evropu“ rovněž počítá s hodnocením dopadu směrnice o elektronickém obchodu na online trhy. Dne 10. srpna 2010 zahájily útvary Komise širokou veřejnou konzultaci o budoucnosti elektronického obchodu na vnitřním trhu, v rámci níž se mají projednat různá témata včetně řešení sporů online[3]. Sdělení o elektronickém obchodu by mělo být zveřejněno v první polovině roku 2011.


V rámci programu Civilní soudnictví udělila Komise granty iniciativám v oblasti alternativního řešení sporů online (platforma pro online mediaci, projekty e-mediace). Informace o tomto programu jsou k dispozici na internetových stránkách http://ec.europa.eu/justice/funding/civil/funding_civil_en.htm. Komisi nejsou známy žádné projekty v oblasti alternativního řešení sporů online týkající se ochrany spotřebitele, které by zpřístupňovaly řešení sporů ve všech 23 úředních jazycích EU.

Komise zkoumá osvědčené postupy vyplývající z řešení sporů o název domény .eu. Je však ještě příliš brzy na to, aby bylo možné rozhodnout, zda lze tento systém rozšířit i na alternativní řešení spotřebitelských sporů v Evropě.

Úř. věst. C 216 E ze dne 22/07/2011