15 stycznia 2011 r. przestała obowiązywać polsko-rosyjska umowa w sprawie jednorazowych zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych. Dotychczasowe rozmowy dotyczące zawarcia nowej umowy nie przyniosły rezultatu, gdyż strona rosyjska nie chce zgodzić się na proponowane przez Polskę warunki. Eksperci szacują, że po 15 stycznia na granicach Rosji z Białorusią, Ukrainą, Łotwą i Estonią utknęło ponad 1000 samochodów ciężarowych z Polski. Straty przewoźników to około 130 mln zł przychodów tygodniowo. Polskie firmy transportowe obsługują także wymianę handlową innych krajów UE z Rosją. Rocznie trasy UE-Polska-Rosja obsługuje około 10 tys. polskich ciężarówek.
Czy zaistniała sytuacja kwalifikuje się do podjęcia przez Komisję działania na podstawie Artykułu 12 Tytułu III Umowy o partnerstwie i współpracy ustanawiającej partnerstwo i współpracę pomiędzy Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi a Federacją Rosyjską, w którym strony potwierdzają, że zasada wolności tranzytu jest niezbędna oraz zobowiązują się do umożliwienia wolnego tranzytu przez swoje terytorium towarów pochodzących z obszarów celnych lub przeznaczonych dla obszarów celnych drugiej strony?
Jakie jest stanowisko Komisji wobec stosunku Federacji Rosyjskiej do Artykułu 70 Tytułu VII Umowy o partnerstwie i współpracy ustanawiającej partnerstwo i współpracę pomiędzy Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi a Federacją Rosyjską, który nakazuje stronom umowy rozwijanie i wzmacnianie współpracy w dziedzinie transportu?
Jakie działania może podjąć Komisja, aby wspomóc rozwiązanie spornej sytuacji?