Parlamentní otázka - E-002327/2011Parlamentní otázka
E-002327/2011

Komunikační strategie Komise / Jazyky veřejných konzultací

Otázka k písemnému zodpovězení E-002327/2011
Komisi
článek 117 jednacího řádu
Olga Sehnalová (S&D)

Domnívám se, že komunikace Komise vůči občanům EU, ať už na centrální či regionální úrovni, je nedostatečná jak způsobem vyjadřování, tak vybranými komunikačními kanály, ale především naprosto nedostatečným přizpůsobením této komunikace běžnému občanovi.

Jako příklad mohu uvést komunikační strategii „Aktu pro jednotný trh EU“, který Evropská komise představila dne 27. října 2010. Seznam navrhovaných opatření byl podroben čtyřměsíční veřejné konzultaci, během níž, jak Komise doufala, lidé využijí příležitosti a k tématu vnitřního trhu se vyjádří. Na posledním zasedání výboru IMCO dne 1. února 2011 jsme se ale od zástupců Komise dozvěděli, že této možnosti prozatím využilo pouze 150 občanů EU z celkového počtu 500 milionů.

Pokud Komise opravdu stojí o názory občanů, měla by vynaložit podstatně větší úsilí. Velkým problémem pro občany je například fakt, že většina veřejných konzultací Komise dosud funguje pouze ve třech jazykových mutacích (angličtina, němčina, francouzština), což je diskriminující vůči občanům z ostatních zemí EU, kteří těmito jazyky nemluví.

Vyzývám proto Komisi k maximálnímu přizpůsobení komunikace potřebám běžných občanů, například zpřístupněním všech veřejných konzultací Komise ve všech úředních jazycích Unie.

Otázky:

Uvažuje Komise o zpřístupnění veřejných konzultací ve všech úředních jazycích EU?

Jak Komise propaguje a prezentuje možnost občanů vyjádřit se k chystaným krokům prostřednictvím veřejných konzultací?

Jakým způsobem chce Komise do budoucna dosáhnout toho, aby se veřejných konzultací účastnilo daleko více Evropanů?

Úř. věst. C 294 E ze dne 06/10/2011