Pytanie wymagające odpowiedzi pisemnej E-004563-18 do Komisji (Wiceprzewodniczącej/Wysokiej Przedstawiciel) art. 130 Regulaminu Dobromir Sośnierz (NI)
Przedmiot: Wiceprzewodnicząca/Wysoka Przedstawiciel – Zastosowanie rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 4 lipca 2018 r. w sprawie kryzysu politycznego w Mołdawii
Mając na uwadze przyjęcie rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 4 lipca 2018 r. w sprawie kryzysu politycznego w Mołdawii po unieważnieniu wyborów na urząd burmistrza Kiszyniowa (2018/2783(RSP)), proszę o informację, jak Wysoka Przedstawiciel zamierza zrealizować w praktyce zawarte tam zalecenia, uwzględniając, że:
1.
Rezolucja nakłania rząd Mołdawii do złamania prawa, domagając się uznania wyników wyborów w Kiszyniowie wbrew prawomocnemu wyrokowi sądu (ust. 8).
2.
Rząd Mołdawii otrzymuje zalecenia dokładnie przeciwne niż rząd Polski. Polsce nakazuje się szanować wyroki sądów, zabrania politycznych nacisków na wymiar sprawiedliwości, a zwłaszcza wymiany lub usuwania sędziów ze względów politycznych. Tymczasem Mołdawia otrzymuje zalecenie, aby nie respektować wyroków sądowych (wspomniany ust. 8), wymienić sędziów w celu wymuszenia zmiany orzecznictwa (ust. 10) oraz za pomocą groźby wstrzymania pomocy finansowej stara się wywrzeć polityczną presję na sąd, z którego werdyktem Parlament Europejski się nie zgadza (ust. 6 i 7).
3.
Rezolucja zawiera sprzeczności wewnętrzne pomiędzy ustępem 4 z jednej strony (zalecone rządy prawa i trójpodział władzy) a ustępem 8 (ignorowanie wyroków sądowych) oraz 10 (ingerencja władzy wykonawczej w sądowniczą przez wymianę sędziów).
Które ze sprzecznych zaleceń będą przekazywane stronie mołdawskiej jako oficjalne stanowisko UE i jak Wysoka Przedstawiciel wytłumaczy stronie mołdawskiej i polskiej przeciwstawne zalecenia adresowane do ich rządów?