Powrót na stronę Europarl

Choisissez la langue de votre document :

Interpelacje
PDF 47kWORD 9k
7 lutego 2020
E-000761/2020
Pytanie wymagające odpowiedzi na piśmie E-000761/2020
do Komisji
Art. 138 Regulaminu
Milan Brglez (S&D), Agnes Jongerius (S&D), Manuel Pizarro (S&D), Estrella Durá Ferrandis (S&D), Leszek Miller (S&D), Brando Benifei (S&D), Johan Danielsson (S&D)
 Odpowiedź na piśmie 
 Przedmiot: Uznanie wypalenia zawodowego za chorobę zawodową

W maju 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) włączyła wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11), która stanowi uznawany na całym świecie punkt odniesienia dla diagnostyki zdrowotnej. Wydawało się, że tym samym WHO uczyniła znaczący krok na drodze do uznania wypalenia zawodowego za chorobę zawodową Jednak zaledwie dzień później WHO wyjaśniła, że wypalenie zawodowe to nie schorzenie, lecz syndrom zawodowy – jeden z czynników wpływających na stan zdrowia lub kontakt ze służbami ochrony zdrowia.

W związku ze zmienionym/skorygowanym stanowiskiem WHO większość państw członkowskich nie może uznać wypalenia zawodowego za chorobę zawodową ani przewidzieć odpowiednich odszkodowań.

1. Jakie jest stanowisko Komisji w sprawie uznania wypalenia zawodowego za chorobę zawodową?

2. Jakie działania podejmie Komisja w odpowiedzi na rosnącą liczbę przypadków zaburzeń psychicznych wśród pracowników w UE?

Oryginalny język pytania: EN
Ostatnia aktualizacja: 25 września 2020Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności