• CS - čeština
  • EN - English
Parlamentní otázka - E-002468/2020(ASW)Parlamentní otázka
E-002468/2020(ASW)

Odpověď komisaře Bretona jménem Evropské komise

Komise předložila návrh na omezení olova v brocích použitých v mokřadech nebo kolem nich v reakci na obavy o zdraví a životní prostředí[1], které olovo vyvolává. Při přípravě tohoto návrhu Komise zohlednila zkompilované stanovisko[2] Výboru pro posuzování rizik (RAC) a Výboru pro socioekonomickou analýzu (SEAC) Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) :

— Výbory RAC i SEAC podpořily použití definice mokřadů podle Ramsarské úmluvy a doporučily, aby v zájmu právní jednoznačnosti a vymahatelnosti byla tato definice v návrhu uvedena[3], což Komise učinila.

— Pokud jde o „nárazníková pásma“, agentura ECHA navrhla, aby se omezení vztahovalo nejen na mokřady, ale i na oblasti, ve kterých „by vystřílené broky dopadly v mokřadu“, a které by tak tvořily nárazníkové pásmo. Komise má za to, že pevně stanovené nárazníkové pásmo by pravděpodobně usnadnilo dodržování a prosazování omezení[4].

— Výbor SEAC souhlasil[5] s tím, že v zájmu snazší vymahatelnosti je důležité do oblasti působnosti návrhu zahrnout termín „držení“ (pro donucovací orgány je obtížné přistihnout lovce při samotné střelbě). Z tohoto důvodu návrh omezuje rovněž nošení olověných broků v mokřadech a nárazníkových pásmech[6].

— Výbor RAC podpořil kratší přechodné období[7], než je období 3 let, jež agentura ECHA navrhuje v dokumentaci podle přílohy XV, a výbor SEAC připustil, že kratší přechodné období může být proveditelné. S přihlédnutím k odhadovanému dopadu toho, že každý rok se do mokřadů dostává používáním olověných broků více olova[8], je v návrhu stanoveno přechodné období 24 měsíců.

Poslední aktualizace: 5. srpna 2020
Právní upozornění - Ochrana soukromí