• CS - čeština
  • EN - English
Parlamentní otázka - E-005357/2020(ASW)Parlamentní otázka
E-005357/2020(ASW)

Odpověď místopředsedkyně Šuicové jménem Evropské komise

Komise si je vědoma, že v posledních měsících a v souvislosti s pandemií COVID-19 došlo k nárůstu různých forem násilí páchaného na dětech, včetně nucených sňatků.

Komise je odhodlána bojovat proti všem formám násilí páchaného na ženách a dívkách. Přistoupení EU k Úmluvě Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí zůstává jednou z hlavních priorit. EU úmluvu podepsala a 21 členských států EU ji ratifikovalo. Strany úmluvy jsou povinny nucené sňatky posuzovat jako trestné. Úmluva uznává, že otázky hmotného rodinného práva, jako je minimální věk pro uzavření manželství a možné výjimky, spadají do pravomoci členských států.

Jak je uvedeno ve strategii EU pro rovnost žen a mužů na období 2020–2025[1], Komise má v úmyslu navrhnout doporučení o prevenci škodlivých praktik včetně dětských, předčasných a nucených sňatků. Zamýšlené doporučení se bude zabývat nutností posílit veřejné služby, preventivními a podpůrnými opatřeními, budováním kapacit odborníků a zdůrazní, že je nutný přístup ke spravedlnosti zaměřený na práva obětí.

V rámci strategie EU v oblasti práv obětí na období 2020–2025[2] bude Komise nadále vymáhat stávající pravidla EU podle směrnice o právech obětí 2012/29/EU[3]. Směrnice vyžaduje, aby v případech, kdy je obětí dítě, byl prvořadým hlediskem nejlepší zájem dítěte. Směrnice také nucený sňatek označuje za formu násilí na základě pohlaví.

Všechny členské státy EU ratifikovaly Úmluvu OSN o právech dítěte[4], která děti chrání před dětskými sňatky. Ochrana dítěte před všemi formami násilí bude ústředním prvkem strategie EU o právech dítěte, která má být přijata v roce 2021.

Poslední aktualizace: 6. ledna 2021
Právní upozornění - Ochrana soukromí