Zadeva: Pogajanja o posodobitvi Pogodbe o energetski listini: stališče EU glede zaščite fosilnih goriv, mehanizma reševanja sporov med vlagatelji in državo in obveščanja javnosti
V evropskem zelenem dogovoru je določen cilj, da se do leta 2050 doseže ogljična nevtralnost. Doseganje tega cilja je nujno, če naj omejimo globalno segrevanje in si zagotovimo svetlo prihodnost. To zahteva temeljit energetski prehod.
Na drugi strani so EU in večina držav članic pogodbenice Pogodbe o energetski listini, ki bi lahko do leta 2050 obvarovala 2150 milijard EUR naložb v fosilna goriva in spodkopala javne politike za njihovo postopno odpravo. Podjetja že zdaj pred skritimi sodišči vlagajo milijardne tožbe, s katerimi izpodbijajo okoljsko zakonodajo držav članic.
EU se je posodabljanja Pogodbe o energetski listini lotila z željo, da bi jo uskladila s svojimi cilji glede razogljičenja in s Pariškim sporazumom. Z reformo pogodbe se morajo strinjati vse pogodbenice, vendar jo nekatere kategorično zavračajo.
1. Kakšno je konkretno stališče EU glede vloge fosilnih goriv v procesu posodobitve pogodbe? Ali bi bilo treba s posodobitvijo odpraviti zaščito naložb v fosilna goriva?
2. Kakšno je konkretno stališče EU glede reforme mehanizma reševanja sporov med vlagatelji in državo? Ali bo zavrnila posodobitev pogodbe, če ne bo skladna z njenimi predlogi o ustanovitvi večstranskega sodišča za reševanje naložbenih sporov?
3. Glede na pomembnost pogajanj in glede na to, da javnost doslej o njih ni bila obveščena: ali bo Komisija obveščala javnost o poteku pogajanj?