Komise si je vědoma vývoje v Polsku, který může mít dopad na práva žen. Je odhodlána využít všechny dostupné nástroje stanovené ve Smlouvách k prosazování ochrany základních práv a právního státu, jež jsou základní podmínkou pro zajištění rovného zacházení před zákonem a pro ochranu práv občanů EU.
Komise vyjádřila v rámci postupu podle čl. 7 odst. 1 Smlouvy o Evropské unii, který zahájila v roce 2017, obavy ohledně nezávislosti a legitimity polského Ústavního soudu. Jak připomíná zpráva o právním státu 2020(1), tyto obavy se dosud nepodařilo rozptýlit.
Sexuální a reprodukční zdraví a práva jsou ústředním prvkem základního práva rovnosti žen a mužů a práv žen.
Členské státy však odpovídají za stanovení zdravotní politiky a za organizaci zdravotnictví a poskytování zdravotní péče. Činnost Unie doplňuje vnitrostátní politiky a je zaměřena na zlepšování veřejného zdraví, předcházení nemocem a odstraňování hlavních příčin ohrožení zdraví, a to prostřednictvím informací, výměny osvědčených postupů a vzdělávání. Komise podporuje spolupráci mezi členskými státy a v případě potřeby i jejich opatření.
Politické cíle Komise v oblasti genderové rovnosti jsou představeny ve strategii EU pro rovnost žen a mužů na období 2020–2025(2). Komise podporuje výměnu osvědčených postupů v oblasti zdraví, včetně sexuálního a reprodukčního zdraví a práv. Financuje organizace bojující proti násilí na ženách a podporuje lidská práva žen v rámci vnější činnosti.