Parlamentní otázka - E-006604/2020Parlamentní otázka
E-006604/2020

Vyloučení studentů se zdravotním postižením z testů PISA

Otázka k písemnému zodpovězení  E-006604/2020
Komisi
článek 138 jednacího řádu
Radka Maxová (Renew), Milan Brglez (S&D), Dragoș Pîslaru (Renew), Chiara Gemma (NI), Stelios Kympouropoulos (PPE), Brando Benifei (S&D), Ádám Kósa (PPE), Ivan Štefanec (PPE), Laurence Farreng (Renew), Ilana Cicurel (Renew), Anne Sander (PPE), Josianne Cutajar (S&D), Leila Chaibi (GUE/NGL), Alex Agius Saliba (S&D), Younous Omarjee (GUE/NGL), Anne-Sophie Pelletier (GUE/NGL), Irena Joveva (Renew), Kateřina Konečná (GUE/NGL), Sylvie Brunet (Renew), Atidzhe Alieva-Veli (Renew)

Program OECD pro mezinárodní hodnocení studentů (PISA) sestává z řady testů čtenářské, matematické a přírodovědné gramotnosti, jimiž se každé tři roky monitorují výsledky 15letých žáků. Na základě výsledků PISA se měří efektivita vzdělávacího systému dané země.

V rámci EU jsou výsledky PISA obzvláště důležité, protože se promítají do strategického rámce spolupráce „Vzdělávání a odborná příprava 2020“ (ET2020)[1]. V zásadě může být do testu PISA vybrán jakýkoli 15letý žák, ale země mohou podle určitých kritérií vyloučit až 5 % dotčené populace[2]. V důsledku toho je procentuální zastoupení studentů se zdravotním postižením nadále extrémně nízký. To je v rozporu s článkem 24 Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením, v němž se vyžaduje zajištění začleňujícího vzdělávacího systému na všech úrovních.

Poslední aktualizace: 16. prosince 2020
Právní upozornění - Ochrana soukromí