Čínske pracovné tábory v Tibete
15.12.2020
Otázka na písomné zodpovedanie E-006975/2020
podpredsedovi Komisie/vysokému predstaviteľovi Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku
článok 138 rokovacieho poriadku
Mikuláš Peksa (Verts/ALE), Michaela Šojdrová (PPE), Patrick Breyer (Verts/ALE), Hannes Heide (S&D), Miriam Lexmann (PPE), Aušra Maldeikienė (PPE), Ivan Štefanec (PPE), Salima Yenbou (Verts/ALE), Francisco Guerreiro (Verts/ALE), Fabio Massimo Castaldo (NI)
Internačné tábory v regióne Sin-ťiang oprávnene pritiahli širokú pozornosť EÚ a Parlament už v minulosti požadoval sankcie za toto očividné porušovanie ľudských práv. Nesmieme zabúdať, že podobne kruto sa zaobchádza aj s obyvateľmi Tibetu.
V správe nadácie Jamestown Foundation sa uvádza, že do týchto pracovných táborov bolo nahnaných viac ako pol milióna Tibeťanov, aby si osvojili „pracovnú disciplínu, čínsky jazyk a etiku“. Svedčí to o neprijateľnom ignorovaní ľudských práv a náboženskej, politickej, ale aj osobnej slobody Tibeťanov. Vzhľadom na uvedené:
- 1.Pripravuje Komisia režim sankcií alebo prijíma iné konkrétne opatrenia proti jednotlivcom zodpovedným za pracovné tábory v Tibete vrátane architekta týchto táborov Čchen Čchuan-kua?
- 2.Bude sa týmito tibetskými pracovnými tábormi zaoberať počas rozhovorov o spolupráci s Čínou, napríklad počas rokovaní o komplexnej investičnej dohode medzi EÚ a Čínou?
- 3.Ako sa bude riešiť otázka týchto táborov a iných prípadov porušovania ľudských práv v Tibete v rámci budúceho dialógu a samitu o ľudských právach medzi EÚ a Čínou vzhľadom na verejné vyhlásenie predsedu Komisie na poslednom samite EÚ – Čína, že základné ľudské práva sú neoddiskutovateľné?
Otázku podporili[1]
- [1] Otázku podporili poslanci, ktorí nie sú jej autormi: Clara Ponsatí Obiols (NI), Carles Puigdemont i Casamajó (NI), Antoni Comín i Oliveres (NI)