Odgovor gđe Kyriakides u ime Europske komisije
30.4.2021
Komisija se pobrinula da ugovori o predviđenoj kupoprodaji cjepiva protiv bolesti COVID-19 budu u potpunosti u skladu s pravom EU-a te da se njima u potpunosti poštuju i štite prava građana, u skladu s Direktivom o odgovornosti za proizvode[1]. U skladu s tom direktivom, odgovornost ostaje na proizvođaču.
U slučaju štete koja je navodno uzrokovana primjenom cjepiva, pacijenti imaju pravo tražiti naknadu od proizvođača. Kako je definirano u Direktivi o odgovornosti za proizvode, svaka neispravnost mora se utvrditi pred nadležnim sudom dokazivanjem štete, neispravnosti i njihove uzročno-posljedične veze.
Kako bi se osigurala što veća transparentnost postupka nabave cjepiva protiv bolesti COVID-19, Komisija se nakon objave u Europskom parlamentu 25. studenoga 2020. savjetovala s proizvođačima cjepiva o mogućnosti objavljivanja ugovorâ o predviđenoj kupoprodaji cjepiva protiv bolesti COVID-19. Redigirane inačice ugovorâ s proizvođačima CureVac AG[2], Sanofi Pasteur SA[3] i GlaxoSmithKline Biologicals SA[4], Moderna[5] i BioNTech[6] [7] objavljene su na internetskoj stranici Komisije.
- [1] Direktiva Vijeća 85/374/EEZ od 25. srpnja 1985. o usklađivanju zakona i drugih propisa država članica u vezi s odgovornošću za neispravne proizvode.
- [2] https://ec.europa.eu/info/files/curevac-redacted-advance-purchase-agreement_en
- [3] https://ec.europa.eu/info/files/sanofi-gsk-redacted-advance-purchase-agreement_en
- [4] https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/apa_astrazeneca.pdf
- [5] https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/redacted_advance_purchase_agreement_moderna_0.pdf
- [6] https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/redacted_advance_purchase_agreement_biontech-pfizer_0.pdf
- [7] https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/redacted_purchase_agreement_biontech-pfizer_0.pdf