Korene byrokracie v súvislosti s fondmi EÚ
23.3.2021
Otázka na písomné zodpovedanie E-001619/2021
Komisii
článok 138 rokovacieho poriadku
Eugen Jurzyca (ECR), Charlie Weimers (ECR)
Podpredsedníčka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová nedávno vyhlásila, že väčšina byrokracie v súvislosti s fondmi EÚ má pôvod v členských štátoch[1]. Uviedla, že štáty vytvárajú 80 % procesov čerpania finančných prostriedkov EÚ, zatiaľ čo len 20 % vychádza z usmernení z Bruselu.
To je v rozpore s konečnými závermi a odporúčaniami skupiny na vysokej úrovni, ktorá monitoruje zjednodušenia pre príjemcov prostriedkov z európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF). V týchto záveroch sa uvádza, že nadmerné a prekrývajúce sa usmernenia na úrovni EÚ „už dávno prekročili bod, keď ich prijímatelia alebo zainteresované orgány ešte dokázali pochopiť,“ a že „existuje príliš veľa pravidiel, ktoré prinášajú len veľmi obmedzenú hodnotu alebo – z dôvodu nedostatočne diferenciovaného prístupu – duplikujú to, čo sa už na miestach, kde v súčasnosti dobre fungujú správne orgány, vykonáva efektívnejšie podľa vnútroštátnych alebo regionálnych predpisov“. Skupina tiež poznamenala, že len samotné pravidlá politiky súdržnosti tvorí viac ako 600 strán právnych predpisov a 5 000 strán usmernení[2].
Ak nevieme, kde má byrokracia korene, nemôžeme tento problém vyriešiť. Chceli by sme preto položiť túto otázku:
Plánuje Komisia vykonať analýzu zdrojov byrokracie súvisiacej s EŠIF a posúdiť administratívne postupy a riadenie v každom členskom štáte?
- [1] https://europskenoviny.sk/2020/09/27/vera-jourova-o-slovensku-eurofondy-si-komplikujete-sami-usmernenia-z-bruselu-su-minimalne.
- [2] Konečné závery a odporúčania skupiny na vysokej úrovni pre zjednodušenie na obdobie po roku 2020, 11. júl 2017, https://ec.europa.eu/regional_policy/sources/newsroom/pdf/simplification_proposals.pdf.