Zróżnicowanie sytuacji kobiet i mężczyzn w dziedzinie kształcenia w UE
14.3.2022
Pytanie wymagające odpowiedzi na piśmie E-000987/2022
do Komisji
Art. 138 Regulaminu
Tomasz Frankowski (PPE), Massimiliano Smeriglio (S&D)
5 marca 2020 r. Komisja ogłosiła strategię na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025. Stwierdziła w nim, że „w Europie studia na uczelniach wyższych kończy więcej kobiet niż mężczyzn” oraz że chłopcy mają gorsze umiejętności cyfrowe niż dziewczęta.
Ponadto chłopcy częściej porzucają naukę w szkole lub studia. Dużo rzadziej niż dziewczęta osiągają też minimalny poziom biegłości w czytaniu oraz studiują nauki społeczne, artystyczne, humanistyczne, pedagogiczne, prawo i medycynę.
Co ważne, ponad 50% więcej kobiet niż mężczyzn bierze udział w Erasmus+ (KA103), sztandarowym programie UE, który daje osobom uczącym się niepowtarzalną okazję, aby poszerzyć swoją perspektywę postrzegania Europy. Jego uczestnicy mają lepsze perspektywy na rynku pracy i są bardziej świadomi, jakie korzyści płyną z członkostwa w UE.
W związku z powyższym:
- 1.Czy Komisja zamierza zniwelować wspomniane wyżej różnice w sytuacji kobiet i mężczyzn w dziedzinie kształcenia – co jest niezbędne, aby stworzyć „Europę, w której kobiety i mężczyźni, dziewczęta i chłopcy – w całej swojej różnorodności – są równi”, zapowiedzianą w strategii na rzecz równouprawnienia płci?
- 2.Czy Komisja uważa, że uczniowie i uczennice oraz studenci i studentki powinni korzystać z programu Erasmus+ w sposób równy, o czym wspomniano już w pierwszym wniosku Komisji dotyczącym programu Erasmus z 1986 r. (art. 3 ppkt (ii))?
- 3.Jakie działania Komisja zamierza podjąć w tej kwestii?