• EN - English
  • PL - polski
Pytanie poselskie - E-002479/2022Pytanie poselskie
E-002479/2022

Ryzyko zastąpienia mleka oferowanego w ramach programu „Owoce, warzywa i mleko w szkole” napojami roślinnymi

Pytanie wymagające odpowiedzi na piśmie  E-002479/2022
do Komisji
Art. 138 Regulaminu
Krzysztof Jurgiel (ECR)

Organizacja ProVeg International promująca wegański styl życia rozpoczęła inicjatywę wprowadzenia do unijnego programu dla szkół napojów roślinnych kosztem mleka krowiego. Niepokojące i bardzo szkodliwe są przekazy kierowane w komunikatach stosowanych przez twórców inicjatywy, tym bardziej że są one prowadzone pod hasłem schoolmilk.org[1], co wskazuje jednoznacznie na mleko w szkole.

Kampania oparta jest o przekaz jakoby napoje roślinne skutecznie mogły zastąpić w diecie dziecka wartościowe mleko od krowy, które jest jednym z podstawowych elementów programu „Owoce, warzywa i mleko w szkole” finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Prawie wszystkie napoje roślinne są produktami złożonymi i przetworzonymi (pomimo zastosowania w miarę naturalnych substratów). Na każdym etapie skomplikowanego procesu technologicznego z pewnością traci się bezpowrotnie związki odżywcze obecne w nieprzetworzonych, naturalnych substratach. Producenci nie podają informacji, w jaki sposób przygotowują poszczególne substraty do wytworzenia ostatecznego produktu (nie mają nawet takiego obowiązku).

Mleko krowie jest wytwarzane wg znanej od dawna, niezmiennej i prostej technologii. Próby zamiany krowiego mleka na napoje np. sojowe są wręcz niebezpieczne dla dzieci. Zawarte w nim fitohormony o budowie estrogenowej (3 związki czynne, m.in. genisteina) mogą powodować wystąpienie przedwczesnych objawów dojrzewania płciowego, szczególnie u dziewcząt.

W związku z tym:

Czy Komisja planuje zastąpić mleko krowie będące podstawą programu „Owoce, warzywa i mleko w szkole” napojami roślinnymi?

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca 2022
Informacja prawna - Polityka ochrony prywatności