Szkodliwość E129
15.3.2023
Pytanie wymagające odpowiedzi na piśmie E-000887/2023
do Komisji
Art. 138 Regulaminu
Andżelika Anna Możdżanowska (ECR)
Czerwień allura, syntetyczny barwnik oznaczony jako E129 używany jest przez producentów spożywczych napojów gazowanych i niegazowanych, herbat, galaretek, wyrobów cukierniczych, płatków śniadaniowych, herbatników czekoladowych czy żelków. W branży kosmetycznej E129 służy jako składnik kolorowych pomadek czy pigmentów do tatuaży.
Niedawno opublikowane zostały wyniki badań profesora z McMaster University w Kanadzie, które ukazują szkodliwy wpływ barwnika E129 na kondycję jelit. Czerwień allura działa destrukcyjnie na barierę chroniącą jelito przed wpływem szkodliwych czynników, co w rezultacie prowadzi do zapalenia okrężnicy. E129 zwiększa produkcję serotoniny w obrębie jelit, co skutkuje zmianą składu mikroflory. Z badań naukowych dodatkowo wynika, że zawarta w barwniku p-krezydyna może zwiększać ryzyko rozwoju chorób nowotworowych przewodu pokarmowego.
Mając na uwadze cele strategiczne polityki zdrowotnej UE jakimi są wspieranie dobrego zdrowia czy ochrona obywateli przed zagrożeniami dla zdrowia, proszę Komisję Europejską o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- 1.Czy KE przeprowadziła lub posiada badania stwierdzające szkodliwość E129 dla zdrowia ludzkiego?
- 2.Czy KE zamierza wprowadzić regulacje ograniczające stosowanie E129 w europejskich produktach oraz jaki bezpośredni wpływ może nieść takie ograniczenie dla przemysłu spożywczego i kosmetycznego w UE?
Przedłożone: 15.3.2023