Antyatomowy lobbing niemieckich fundacji we Francji i w Polsce
11.7.2023
Pytanie wymagające odpowiedzi na piśmie E-002175/2023
do Komisji
Art. 138 Regulaminu
Kosma Złotowski (ECR)
Z raportu francuskiego Ecole de Guerre Economique wynika, że Niemcy wydają miliony euro na działania uderzające we francuską branżę nuklearną. Finansowane przez rząd federalny fundacje im. Heinricha Bölla i Róży Luxemburg za pomocą publikacji, stypendiów, szkoleń i spotkań z politykami i liderami opinii spowalniają lub utrudniają rozwój energetyki jądrowej we Francji.[1]
Ta kampania ma na celu obniżenie konkurencyjności francuskiej gospodarki poprzez pozbawienie jej źródła taniej i stabilnej energii. Działania niemieckich fundacji godzą także w interesy innych krajów, m.in. Polski, które stawiają na atom w procesie transformacji energetycznej.
- 1.UE wciąż mierzy się z kryzysem energetycznym, a Niemcy po wygaszeniu swoich elektrowni jądrowych muszą ratować się importem energii z Francji, gdzie atom jest podstawą miksu energetycznego.[2]Czy w tym kontekście antyatomowy lobbing nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego UE i czy działania Niemiec ukierunkowane na obniżenie konkurencyjności energetycznej i przemysłowej innych państw członkowskich są zgodne z zasadami funkcjonowania UE?
- 2.Zdaniem autorów raportu wskazane fundacje destabilizowały francuski przemysł jądrowy także poprzez wpływanie na europejskie instytucje. Czy KE kiedykolwiek współpracowała z tymi fundacjami w zakresie kreowania polityki energetycznej i ekologicznej UE lub przekazywała im jakiekolwiek fundusze?
- 3.Fundacja Heinrich Böll Stiftung działa także w Polsce i krytykuje plany rozwoju energetyki jądrowej. Czy KE prowadzi lub zamierza przeprowadzić kampanie odkłamujące fałszywy obraz atomu kreowany przez opłacane przez państwo niemieckie fundacje?
Przedłożone:11.7.2023