Parlamentsfråga - E-002780/2023Parlamentsfråga
E-002780/2023

Remitteringar till utvecklingsländer

Fråga för skriftligt besvarande  E-002780/2023
till kommissionen
Artikel 138 i arbetsordningen
Charlie Weimers (ECR)

Enligt EU-kommissionen skickar migranter i snitt 63 miljarder euro per år från EU i remitteringar till utvecklingsländer. Enligt data från Världsbanken skickades nästan 750 miljarder euro till hemländerna under 2022.

Stora delar skickades till låg- och medelinkomstländer som Indien och Mexiko. Remitteringar var den största källan av kapital i dessa länder under 2022. Samtidigt som remitteringar blir viktigare och viktigare för dessa länder vägrar många ta emot migranter som EU-länder försöker skicka tillbaka.

EU-kommissionen driver flera olika initiativ för att reducera remitteringskostnader och förenkla överföringar.

För att nå målen som sattes vid migrationstoppmötet i Valletta 2015[1] och Agenda 2030:s mål 10 c, som går ut på att sänka överföringskostnaderna till under tre procent och eliminera remitteringsmöjligheter med kostnader över fem procent[2], krävs enligt det spanska ordförandeskapet ytterligare förpliktelser från EU för att substantiellt minska kostnaderna.

Med den diskussion som just nu pågår i rådet om diasporors roll för migration i åtanke:

Ingiven: 21.9.2023

Senaste uppdatering: 28 september 2023
Rättsligt meddelande - Integritetspolicy