Potřeba modernizovat opatření k zajištění větší rovnosti žen a mužů a začleňování v oblastech STEM
19.3.2024
Otázka k písemnému zodpovězení E-000838/2024
Komisi
článek 138 jednacího řádu
Radka Maxová (S&D), Eleni Stavrou (PPE), Stelios Kympouropoulos (PPE)
Přírodní vědy, technologie, inženýrství a matematika (STEM) představují základní kámen výzkumu a inovací ve zdravotnictví v Evropě. Na rozdíl od jiných oblastí v nich však existují výrazné genderové rozdíly na vyšších úrovních[1], přičemž nad úrovní PhD podíl žen a zranitelných pracovníků výrazně klesá.
Prosazování genderové rovnosti a začleňování v oborech STEM podporou začínajících výzkumných pracovníků pomáhá řešit nedostatečné zastoupení žen a zranitelných pracovníků v těchto oblastech. To může přispět k vytvoření rozmanitější a inkluzivnější vědecké komunity, což povede k inovativnějším řešením a lepším výsledkům.
- 1.Jaká opatření jsou přijímána k zajištění větší parity mezi ženami a muži a k začleňování v oblastech STEM na postdoktorandské úrovni?
- 2.Vzhledem k tomu, že výzkum a inovace v oblasti zdravotnických technologií trvají obvykle dlouho, než přinesou výsledky, z důvodu víceoborovosti a zapojování pacientů a biomedicínských údajů, jakým způsobem usiluje Komise o zajištění rovného přístupu k příležitostem a o podporu žen a zranitelných pracovníků v pracovní dráze v oborech STEM s cílem podpořit rozmanitější a inkluzivnější vědeckou komunitu?
- 3.Plánuje Komise nějaké nové nástroje na podporu výzkumných pracovníků a hlavních zkoušejících po přerušení kariéry prostřednictvím specializovaných finančních nástrojů?
Předložení:19.3.2024
- [1] Evropská komise, SHE Figures Report, 2021, https://ec.europa.eu/research-andinnovation/en/knowledge-publications-tools-and-data/interactive-reports/she-figures-2021.