Interpelacje
PDF 188kWORD 16k
8 czerwca 2018
G-000006/2018

Interpelacja dotycząca kwestii pierwszorzędnych wymagających odpowiedzi na piśmie i debaty G-000006/2018

do Komisji

art. 130b Regulaminu PE

Ivan Jakovčić

w imieniu grupy ALDE


  Przedmiot:  Uznanie Dnia Europy za święto państwowe w celu propagowania wartości UE

 Odpowiedź na posiedzeniu plenarnym 

9 maja obchodzony jest Dzień Europy, upamiętniający deklarację Roberta Schumana z 9 maja 1950 r. Jest on tradycyjnie uważany za datę rozpoczęcia budowy dzisiejszej Unii Europejskiej. Z jednej strony dzień ten służy podkreśleniu, że UE opiera się na zasadach praworządności i demokracji, i przypomina, w jaki sposób zmienia ona życie ludzi na lepsze. Z drugiej strony Dzień Europy jest okazją do nawiązania bliższych stosunków między obywatelami, przezwyciężenia rosnącego poczucia dystansu między obywatelami a instytucjami europejskimi oraz przeciwstawienia się antyeuropejskim nastrojom panującym w niektórych częściach UE. W związku z tym:

1.  Czy Komisja zachęciłaby państwa członkowskie do uznania Dnia Europy za święto państwowe, a jeśli tak, to w jaki sposób?

2.  Czy Komisja może powiedzieć, jakie środki zostały już przyjęte w celu podzielania wspólnych wartości UE przez obywateli i instytucje europejskie, aby zagwarantować, że 9 maja nie tylko będzie obchodzona rocznica deklaracji założycielskiej integracji europejskiej, ale że dzień ten będzie również okazją do refleksji nad najważniejszymi wyzwaniami, np. dotyczącymi migracji, bezpieczeństwa i gospodarki?

3.  Czy Komisja podejmuje obecnie jakieś działania, aby promować Dzień Europy jako dzień służący wzmacnianiu wartości obywateli UE?

Oryginalny język pytania: EN
Ostatnia aktualizacja: 24 lipca 2018Zastrzeżenia prawne - Polityka ochrony prywatności