Parlamentní otázka - O-0071/2005Parlamentní otázka
O-0071/2005

Globální výzva k boji proti chudobě: vymýtit chudobu

30.5.2005

OTÁZKA K ÚSTNÍMU ZODPOVĚZENÍ S ROZPRAVOU O-0071/05
kterou v souladu s článkem 108 jednacího řádu
položila poslankyně Luisa Morgantini za Výbor pro rozvoj
Radě

Kampaň „Globální výzva k boji proti chudobě“ zahájil brazilský prezident Lula na úvodním ceremoniálu Světového sociálního fóra v lednu 2005. Ve Spojeném království zahájil kampaň Nelson Mandela v únoru 2005. Cíle kampaně mohou být shrnuty do třech bodů: zvýšení množství a kvality poskytované pomoci; odstranění zadlužení; spravedlivý obchod.

 

Kampaň byla správně zahájena v roce, který bude mít pro boj proti světové chudobě klíčový význam: v červenci se koná vrcholná schůzka skupiny G8 (ve Skotsku), na níž bude jednou z priorit programu Afrika; v září zasedá na nejvyšší úrovni Valné shromáždění OSN (v New Yorku), které se zaměří na větší průzkum plnění Deklarace tisíciletí a pokroku v dosažení rozvojových cílů tisíciletí; v prosinci 2005 se koná ministerská konference WTO, která bude možná rozhodujícím krokem k oživení rozvojového kola jednání z Dauhá. Tato tři největší mezinárodní zasedání ukazují, jak je rok 2005 v boji proti chudobě důležitý.

 

Jak zajistí předsednictví EU sledování a následné plnění závazků na základě tří sdělení, které Komise předložila v dubnu („balíček rozvojových cílů tisíciletí“) a ve světle závěrů zasedání Evropské rady ze dne 16. a 17. června, kterými se členské země zavázaly k dosažení střednědobého cíle stanoveného OSN pro oficiální rozvojovou pomoc do roku 2010 (0,51% HDP pro „staré členské státy“ a 0,17% HDP pro „nové členské státy“)? Jaké konkrétní kroky podnikne předsednictví, aby realizovalo závěry Rady z listopadu 2004 o sladění pravidel a postupů a zajistilo provádění návrhů Komise na zvýšení spolupráce a komplementarity?

 

Rozprava o odstranění vazby poskytované pomoci na dodržování podmínek pokročila v těch oblastech, do kterých je zapojeno ES. Ale jak je tomu s oficiální rozvojovou pomocí řízenou národními rozvojovými agenturami? Jaké konkrétní kroky podnikne předsednictvo k tomu, aby zajistilo odstranění vazby poskytované pomoci na dodržování podmínek vzhledem k tomu, že tato zásada je schválena všemi členskými státy EU? Jaký postoj zaujme předsednictví EU, které nyní předsedá také G8, ke snížení zadluženosti? Jaké kroky předsednictvo podnikne ohledně Mezinárodního finančního nástroje a ostatních inovativních zdrojů financování rozvoje? Podpoří předsednictvo Komisi v tom, aby navrhované zaměření na Afriku převedla na konkrétní procentuální hodnoty a cíle oficiální rozvojové pomoci?

 

 

Předložení: 30.05.2005

Postoupení: 31.05.2005

Platné do: 21.06.2005