Parlamendi esitatud küsimus - O-0071/2005Parlamendi esitatud küsimus
O-0071/2005

Global Call to Action Against Poverty: vaesuse likvideerimine alatiseks

30.5.2005

SUULINE KÜSIMUS ARUTELUGA O-0071/05
vastavalt kodukorra artiklile 108
esitaja: Luisa Morgantini Arengukomisjoni nimel
nõukogule

Brasiilia president Lula algatas Global Call to Action Against Poverty-kampaania Maailma Sotsiaalfoorumi avamisel jaanuaris 2005. Nelson Mandela algatas kampaania Ühendkuningriigis veebruaris 2005. Kampaania eesmärgid saab kokkuvõtlikult esitada kolme punktina: abi kvantiteedi ja kvaliteedi suurendamine, võlgade kustutamine ja head kaubandustavad.

 

Kampaania on hästi ajastatud, sest käesolev aasta on kogu maailmas vaesuse vastu võitlemise osas väga tähtis: juulis toimub G8 iga-aastane tippkohtumine (Šotimaal), kus Aafrika on päevakorra üks esmatähtsatest punktidest; septembris korraldatakse New Yorgis ÜRO kõrgetasemeline täiskogu istung, kus vaadatakse põhjalikult läbi ÜRO millenniumi deklaratsiooni elluviimine ja aastatuhande arengueesmärkide täitmisel saavutatud edu; detsembris 2005 korraldatakse WTO ministrite konverents, kus loodetavasti tehakse otsustav samm Doha arenguvooru jätkamiseks. Need kolm peamist rahvusvahelist kohtumist osutavad 2005. aasta tähtsusele võitluses vaesusega.

 

Arvestades komisjoni aprillis esitatud kolme teatist (nn MDG-pakett) ja Euroopa Ülemkogu 16. ja 17. juuni kohtumise otsuseid, milles liikmesriigid kohustusid täitma ametliku arenguabi vahe‑eesmärki 2010. aastaks ("vanad" liikmesriigid 0,51% rahvamajanduse kogutulust ja "uued" liikmesriigid 0,17% rahvamajanduse kogutulust), kuidas kavatseb ELi eesistujariik tagada nende kohustuste täitmise järelevalve ja järeltoimingud? Milliseid konkreetseid meetmeid kavatseb eesistujariik võtta, et täita ülemkogu 2004. aasta novembri kohtumise otsuseid, mis on seotud eeskirjade ja menetluste ühtlustamise ning komisjoni ettepanekute rakendamisega koordineerimise ja täiendavuse suurendamiseks?

 

Arutelu abi mittesiduvaks muutmise üle on hästi edenenud Euroopa Komisjoni hallatava Euroopa Liidu abi osas. Kuidas on aga olukord arenguabiga, mida haldavad siseriiklikud arenguagentuurid? Milliseid konkreetseid meetmeid kavatseb eesistujariik võtta, et tagada arenguabi mittesiduvaks muutmise põhimõtte rakendamine kõikides ELi liikmesriikides? Milline on ELi eesistujariigi, kes nüüd juhatab ka G8-kohtumist, seisukoht võlakergenduse osas? Milliseid meetmeid kavatseb eesistujariik võtta seoses rahvusvahelise rahastamisvahendi (IFF) ja teiste innovatiivsete arengu rahastamise allikatega? Kas eesistujariik kavatseb ergutada komisjoni muutma Aafrikale kavandatud tähelepanu konkreetseteks ametliku arenguabi protsentideks ja eesmärkideks?

 

 

Esitatud: 30.05.2005

Edastatud: 31.05.2005

Vastuse tähtaeg: 21.06.2005