30.5.2005
MUTISKS JAUTĀJUMS AR DEBATĒM O-0071/05
saskaņā ar Reglamenta 108. pantu
Iesniegusi Luisa Morgantini, Attīstības komitejas vārdā
Padomei
Par Vispasaules aicinājumu cīņai pret nabadzību: nabadzības atstāšana pagātnē
Kampaņu “Vispasaules aicinājums cīņai pret nabadzību” uzsāka Brazīlijas prezidents Lula, 2005. gada janvārī atklājot Vispasaules sociālo forumu. 2005. gada februārī Nelsons Mandela uzsāka šo kampaņu Lielbritānijā. Kampaņas mērķus var rezumēt trijos punktos: palīdzības kvalitātes un apjoma palielināšana; parādu dzēšana, uz taisnīgiem noteikumiem balstītas tirdzniecības veicināšana.
Kampaņa tika uzsākta gadā, kas kļūs par izšķirošu cīņā pret nabadzību visā pasaulē: jūlijā Skotijā notiks ikgadējā G8 augstākā līmeņa sanāksme, kurā Āfrika būs viens no galvenajiem darba kārtības jautājumiem; septembrī Ņujorkā notiks ANO Augsta līmeņa plenārsēde, kuras laikā notiks nozīmīgākais ANO Tūkstošgades deklarācijas un Tūkstošgades attīstības mērķu (TAM) īstenošanas pārskats; 2005. gada decembrī notiks PTO Ministru konference, kura var kļūt par izšķirošo soli Dohas attīstības sarunu atsākšanā. Šīs trīs nozīmīgās tikšanās pierāda, cik svarīgs cīņā pret nabadzību būs 2005. gads.
Ņemot vērā trīs paziņojumus, kurus Komisija sniedza aprīlī (“TAM pakete”) un Eiropadomes 16.‑17. jūnija secinājumus, saskaņā ar kuriem dalībvalstis pieņēma saistības līdz 2010. gadam sasniegt noteiktu Oficiālās attīstības palīdzības (OAP) starpposma mērķi (0,51% no nacionālā kopienākuma (NKI) “vecajās dalībvalstīs” un 0,17% no NKI “jaunajās” dalībvalstīs), kā ES prezidentūra nodrošinās šo solījumu pārraudzību un izpildi? Kādus konkrētus pasākumus veiks prezidentūra, lai īstenotu Padomes 2004. gada novembra secinājumus attiecībā uz noteikumu un procedūru saskaņošanu un lai īstenotu Komisijas priekšlikumus paaugstināt sadarbības un saskaņotības līmeni?
Attiecībā uz EK pārzināto ES atbalstu atsaistītās palīdzības jomā pārrunas strauji virzās uz priekšu. Bet kas notiek ar dalībvalstu attīstības aģentūru pārzināto OAP? Kādus konkrētus pasākumus veiks prezidentūra, lai nodrošinātu, ka visas ES dalībvalstis uztver atsaistīto palīdzību kā normu? Kāda būs ES prezidentūras, tagad arī G8 priekšsēdētāja statusā, nostāja parādu norakstīšanas jautājumā? Kādus pasākumus veiks prezidentūra attiecībā uz Starptautisko finanšu instrumentu un citiem novatoriskiem attīstības finansēšanas avotiem? Vai prezidentūra mudinās Komisiju plānoto pastiprināto uzmanību Āfrikai izvērst konkrētos OAP procentos un mērķos?
Iesniegts: 30.05.2005
Nosūtīts: 31.05.2005
Termiņš atbildei: 21.06.2005