Celosvetová výzva na boj proti chudobe: chudoba je minulosťou
30.5.2005
OTÁZKA NA ÚSTNE ZODPOVEDANIE S ROZPRAVOU O-0071/05
v súlade s článkom 108 Rokovacieho poriadku,
ktorú položila Luisa Morgantini v mene Výboru pre rozvoj
Rade
Kampaň Celosvetová výzva na boj proti chudobe inicioval brazílsky prezident Lula pri príležitosti otvorenia Svetového sociálneho fóra v januári 2005. V Spojenom kráľovstve otvoril kampaň vo februári 2005 Nelson Mandela. Ciele kampane sa dajú zhrnúť do troch bodov: zvýšenie kvantity a kvality pomoci; zrušenie dlhov; spravodlivý obchod.
Kampaň bola právom iniciovaná v roku, ktorý bude mať pre boj proti chudobe vo svete rozhodujúci význam: v júli sa uskutoční výročný summit G8 (Škótsko), na ktorom bude jedným z prioritných bodov programu Afrika; v septembri sa uskutoční plenárne zasadnutie OSN na vysokej úrovni (New York), na ktorom sa dôkladne preskúma implementácia Miléniovej deklarácie OSN a pokrok pri dosahovaní Rozvojových cieľov milénia; v decembri 2005 zasadne Ministerská konferencia WTO, čo môže znamenať rozhodujúci krok pri obnovení Rozvojového kola rokovaní z Doha. Tieto tri najdôležitejšie medzinárodné zasadnutia objasňujú význam roka 2005 v boji proti chudobe.
Akým spôsobom zabezpečí predsedníctvo EÚ kontrolu a následné plnenie záväzkov na základe troch oznámení, ktoré Komisia predložila v apríli („balíček rozvojových cieľov milénia“) a vo svetle záverov zasadnutia Európskej rady zo 16. a 17. júna, v ktorých sa členské štáty zaviazali dosiahnuť strednodobý cieľ oficiálnej rozvojovej pomoci do roku 2010 (0,51% HND pre „staré“ členské štáty a 0,17% HND pre „nové“ členské štáty)? Aké konkrétne kroky prijme predsedníctvo s cieľom splniť závery Rady z novembra 2004 o harmonizácii pravidiel a postupov a s cieľom zrealizovať návrhy Komisie týkajúce sa zvýšenia koordinácie a komplementárnosti?
Rozprava o uvoľňovaní zdrojov pomoci pokročila, pokiaľ ide o pomoc EÚ riadenú Európskou komisiou. Ale aká je situácia s oficiálnou rozvojovou pomocou, ktorú riadia národné rozvojové agentúry? Aké konkrétne kroky prijme predsedníctvo, aby zabezpečilo, že zásadu uvoľňovania zdrojov pomoci prijmú všetky členské štáty EÚ? Akú pozíciu zaujme predsedníctvo EÚ, ktoré v súčasnosti tiež predsedá G8, k otázke odpustenia dlhov? Aké kroky predsedníctvo prijme ohľadne Medzinárodného finančného mechanizmu a ďalších inovatívnych zdrojov financovania rozvoja? Podporí predsedníctvo Komisiu v tom, aby navrhované sústredenie sa na Afriku premenila na konkrétne percentuálne hodnoty a ciele oficiálnej rozvojovej pomoci?
Predložené: 30.05.2005
Postúpené: 31.05.2005
Termín pre odpoveď: 21.06.2005