Globální výzva k boji proti chudobě: vymýtit chudobu
30.5.2005
OTÁZKA K ÚSTNÍMU ZODPOVĚZENÍ S ROZPRAVOU O-0072/05
kterou v souladu s článkem 108 jednacího řádu
položila poslankyně Luisa Morgantini za Výbor pro rozvoj
Komisi
Kampaň „Globální výzva k boji proti chudobě“ zahájil brazilský prezident Lula na úvodním ceremoniálu Světového sociálního fóra v lednu 2005. Ve Spojeném království zahájil kampaň Nelson Mandela v únoru 2005. Cíle kampaně mohou být shrnuty do třech bodů: zvýšení množství a kvality poskytované pomoci; odstranění zadlužení; spravedlivý obchod.
Kampaň byla správně zahájena v roce, který bude mít pro boj proti světové chudobě klíčový význam: v červenci se koná vrcholná schůzka skupiny G8 v červenci (ve Skotsku), na níž bude jednou z priorit programu Afrika; v září zasedá na nejvyšší úrovni Valné shromáždění OSN (v New Yorku), které se zaměří na větší průzkum plnění Deklarace tisíciletí a pokroku v dosažení rozvojových cílů tisíciletí; v prosinci 2005 se koná ministerská konference WTO, která bude možná rozhodujícím krokem k oživení rozvojového kola jednání z Dauhá. Tato tři největší mezinárodní zasedání ukazují, jak je rok 2005 v boji proti chudobě důležitý.
Komise ve snaze řádně připravit půdu pro příspěvek EU k výše zmíněným zasedáním v dubnu náležitě přijala tři sdělení („balíček rozvojových cílů tisíciletí“) a navrhla konkrétní opatření pro zvýšení úrovně oficiální rozvojové pomoci a urychlení reforem, které zvýší kvalitu pomoci, politiku soudržnosti a zajistí, aby se Afrika stala prioritou rozvojové spolupráce.
Jaké je předběžné hodnocení Komise ohledně reakce členských států EU na balíček rozvojových cílů tisíciletí?
Komise chce zlepšit politiku soudržnosti především díky posílení mechanismu hodnocení dopadů (který byl vyvinut v roce 2000). Co přesně to s sebou nese? Bude Komise následovat příkladu Švédska, kde každá vládou přijatá iniciativa zahrnuje hodnocení dopadů z hlediska rozvoje? Uplatní Komise návrh na zavedení hlediska rozvoje do Dohody o zemědělství WTO? Převede Komise navrhované zaměření na Afriku na konkrétní procentuální hodnoty a cíle?
Předložení: 30.05.2005
Postoupení: 01.06.2005
Platné do: 08.06.2005