Parlamentná otázka - O-0072/2005Parlamentná otázka
O-0072/2005

Celosvetová výzva na boj proti chudobe:chudoba je minulosťou

30.5.2005

OTÁZKA NA ÚSTNE ZODPOVEDANIE S ROZPRAVOU O-0072/05
v súlade s článkom 108 Rokovacieho poriadku,
ktorú položila Luisa Morgantini v mene Výboru pre rozvoj
Komisii

Kampaň Celosvetová výzva na boj proti chudobe inicioval brazílsky prezident Lula pri príležitosti otvorenia Svetového sociálneho fóra v januári 2005. V Spojenom kráľovstve otvoril kampaň vo februári 2005 Nelson Mandela. Ciele kampane sa dajú zhrnúť do troch bodov: zvýšenie kvantity a kvality pomoci; zrušenie dlhov; spravodlivý obchod.

 

Kampaň bola právom iniciovaná v roku, ktorý bude mať pre boj proti chudobe vo svete rozhodujúci význam: v júli sa uskutoční výročný summit G8 (Škótsko), na ktorom bude jedným z prioritných bodov programu Afrika; v septembri sa uskutoční plenárne zasadnutie OSN na vysokej úrovni (New York), na ktorom sa dôkladne preskúma implementácia Miléniovej deklarácie OSN a pokrok pri dosahovaní Rozvojových cieľov milénia; v decembri 2005 zasadne Ministerská konferencia WTO, čo môže znamenať rozhodujúci krok pri obnovení Rozvojového kola rokovaní z Doha. Tieto tri najdôležitejšie medzinárodné zasadania objasňujú, ako je rok 2005 významný v boji proti chudobe.

 

S cieľom pripraviť cestu pre príspevok EÚ k vyššie uvedeným medzinárodným zasadnutiam, prijala Komisia v apríli tri oznámenia („balíček rozvojových cieľov milénia“) a navrhla konkrétne opatrenia smerujúce k zvýšeniu úrovne oficiálnej rozvojovej pomoci a k urýchleniu reforiem, ktoré zvýšia kvalitu pomoci, koherenciu politiky a zabezpečia, aby sa Afrika stala prioritou rozvojovej spolupráce.

 

Ako predbežne hodnotí Komisia reakciu členských štátov EÚ na balíček rozvojových cieľov milénia?

 

Komisia by predovšetkým chcela zlepšiť koherenciu politiky posilnením mechanizmu hodnotenia vplyvov (bol vytvorený v roku 2000). Čo to presne znamená? Bude Komisia nasledovať švédsky príklad, pri ktorom každá iniciatíva prijatá vládou zahŕňa hodnotenie rozvojových vplyvov? Uplatní Komisia návrh týkajúci sa zavedenia rozvojovej kolónky do Dohody WTO o poľnohospodárstve? Premení Komisia navrhované sústredenie sa na Afriku na konkrétne percentuálne hodnoty a ciele?

 

 

Predložené: 30.05.2005

Postúpené: 01.06.2005

Termín pre odpoveď: 08.06.2005