Pytanie poselskie - O-0005/2006Pytanie poselskie
O-0005/2006

Sytuacji europejskiego sektora obuwniczego rok po liberalizacji

ZAPYTANIE USTNE WYMAGAJĄCE DEBATY O-0005/06
zgodnie z artykułem 108 Regulaminu
skierowane przez: Enrique Barón Crespo w imieniu Komisji Handlu Zagranicznego
do Komisji

Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-0005/2006
Teksty złożone :
O-0005/2006 (B6-0007/2006)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

Z dniem 1 stycznia 2005 r. zniesiono ostatnie ograniczenia w imporcie obuwia z Chin i każdego typu obuwie zostać wprowadzone na rynek bez ograniczeń.

 

Komisja Europejska wprowadziła podwójny system nadzoru mający na celu monitorowanie importu z Chin oraz z innych państw eksportujących do UE. Chińskie produkty wprowadzane na rynek Wspólnoty były szczególnie poddawane systemowi licencji poprzedzających import (tak zwany nadzór ex-ante).

 

Nadzór Wspólnoty wykazał, że import z Chin wzrósł znacznie w roku 2005 (do 500% wzrostu). W poważny sposób wpłynęło to na konkurencyjność europejskiego sektora obuwniczego, który nie był w stanie stawić czoła zalewowi bardzo tanich produktów z importu.

 

Doprowadziło to do dalszego zmniejszenia się sektora obuwniczego we Wspólnocie powodując wzrost ilości bankructw i znaczne zmniejszenie zatrudnienia w sektorze.

 

Ponadto, tradycyjni dostawcy butów i komponentów z krajów trzecich w tym z niektórych państw kandydujących i rozwijających się zostali wyparci z rynku Wspólnoty.

 

W ubiegłym roku przemysł europejski złożył skargę przeciw Chinom (i Wietnamowi) twierdząc, że towary eksportowane przez nich do Wspólnoty miały sztucznie zaniżone ceny. Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie antydumpingowe. Z punktu widzenia rozmiaru i wagi dochodzenia, jest ono najpoważniejszym przypadkiem postępowania antydumpingowego wszczętego przez Wspólnotę.

 

Parlament zwraca się o udostępnienie dalszych informacji na temat następujących aspektów inicjatywy Komisji na rzecz sprawiedliwych zasad handlu w sektorze obuwniczym.

 

  Czy Komisja może wyjaśnić, jaki wpływ miało zniesienie systemu limitów zarówno dla przemysłu Wspólnoty jak i państw rozwijających się?

 

  W jaki sposób Komisja ma zamiar sprostać nieuniknionej restrukturyzacji europejskiego przemysłu obuwniczego?

 

  Jak Komisja ocenia wyniki systemu nadzoru rynku obuwniczego?

 

  Mając na uwadze, że sprawa jest poufna, czy Komisja może przedstawić krótki opis i ocenę trwającego dochodzenia antydumpingowego, którego wyniki zostaną podane do wiadomości publicznej? A zwłaszcza, jakie jest podejście Komisji do "interesu wspólnotowego" w tej sprawie?

 

  Czy Komisja przewiduje podjęcie dalszych inicjatyw międzynarodowych (podobnie jak w przypadku tekstyliów?) w obronie przemysłu obuwniczego przed nieuczciwym handlem?

 

  Czy, w przypadku wniosku państw członkowskich, Komisja bierze pod uwagę możliwość rozpoczęcia dochodzenia TPSSM (specjalny mechanizm tymczasowych środków ochronnych) przeciw Chinom?

 

 

Przedłożone: 26.01.2006

Przekazane: 30.01.2006

Termin na udzielenie odpowiedzi: 06.02.2006