Bezpieczeństwa dostaw energii w Unii Europejskiej
ZAPYTANIE USTNE WYMAGAJĄCE DEBATY O-0007/06
zgodnie z artykułem 108 Regulaminu
skierowane przez: Giles Chichester w imieniu Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii
do Rady
Przewiduje się, że w okresie od 1990 do 2020 r. unijny poziom zużycia energii wzrośnie o 22%. Zwiększa się zwłaszcza zużycie ropy w UE mimo 50% spadku energochłonności urządzeń napędzanych olejem i wykorzystywania paliw alternatywnych w przemyśle, ciepłownictwie i elektrowniach. Popyt na gaz w UE znacznie wzrósł zarówno w sensie wartości absolutnych, jak i w stosunku do innych paliw, przy czym jego udział w rynku wzrósł w ciągu dekady z 18% do 24% w 2003 r., a zgodnie z prognozami ma wynieść 27% do 2020 r. Zgodnie z przewidywaniami uzależnienie UE od importu ma osiągnąć 71% do 2030 r. Zwiększy się również zapotrzebowanie państw trzecich, które będą konkurować między sobą o energię wymaganą przez państwa członkowskie.
- Jakie działania podejmie Rada w celu odpowiedniego zareagowania na aktualny rozwój sytuacji w związku z rosnącym popytem na energię z jednej strony i na geopolityczne, strategiczne i dyplomatyczne zagrożenia dla stabilności z drugiej? Ponadto w jaki sposób można zagwarantować w przyszłości niezależne dostawy energii do UE (zapotrzebowanie na ropę i gaz)?
- Mając na uwadze ciągłość, konkurencyjność i bezpieczeństwo dostaw, jakie inne źródła energii można wykorzystać w przypadku zmniejszenia dostaw ropy i gazu lub też ich zakłócenia w związku z zagrożeniami o charakterze geopolitycznym?
- Jak Rada ocenia skutki negocjacji po 2012 r. w związku z protokołem z Kioto dla bezpieczeństwa dostaw energii i konkurencyjności UE (cele lizbońskie)?
Przedłożone: 02.02.2006
Przekazane: 03.02.2006
Termin na udzielenie odpowiedzi: 24.02.2006