5.7.2006
MUTISKS JAUTĀJUMS AR DEBATĒM O-0082/06
saskaņā ar Reglamenta 108. pantu
Iesnieguši Joost Lagendijk un Gisela Kallenbach, Verts/ALE grupas vārdā, Hannes Swoboda un Jan Wiersma, PSE grupas vārdā, Doris Pack, PPE-DE grupas vārdā, Elizabeth Lynne, Sarah Ludford un Jelko Kacin, ALDE grupas vārdā
Padomei
Temats ES gatavība nākamajiem pienākumiem Kosovā
2005. gada jūnijā Eiropadome paziņoja par Eiropas Savienības gatavību pastiprināt tās lomu Kosovā, cieši sadarbojoties ar attiecīgajiem partneriem un starptautiskām organizācijām, kad tiks pieņemts lēmums par statusu. Šis paziņojums tika vairākkārt apstiprināts. Martti Ahtissari 2005. gada novembrī tika iecelts par ANO statusa sūtni (ģenerālsekretāra īpašo sūtni) Kosovas turpmākā statusa noteikšanas procesa jautājumos. Martti Ahtisaari 2006. gada 2. maijā Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejā paziņoja, ka galīgā vienošanās jāsasniedz 2006. gada laikā. Lai gan nav noteikts precīzs lēmuma termiņš attiecībā uz galīgo statusu, ANO pagaidu pārvalde Kosovā (UNMIK) jau sākusi gatavoties Kosovas atstāšanai. Tas nozīmē, ka Eiropas Savienībai ir jābūt gatavai uzņemties pienākumus Kosovā 2007. gadā. Līdz šim laikam ES būs ne tikai nozīmīga loma Kosovā drošības un tiesiskuma jomā, bet tā arī koordinēs starptautiskās kopienas plašāku darbu. ES Plānošanas grupa (EUPT Kosova), kuru ar Padomes vienoto rīcību izveidoja 2006. gada 10. aprīlī, uzmanību galvenokārt pievērš jautājumiem tiesiskuma jomā. Attiecībā uz citiem galvenajiem intervences aspektiem, tādiem kā starptautiskās kopienas darba koordinēšana, valsts pārvaldes spēju izveide, cilvēktiesību īstenošana un mazākumtautību aizsargāšana, gatavības līmenis ir zems. Piemēram, 2006. gada jūnijā Eiropas Komisijas pārstāvniecībā Kosovā vēl joprojām nebija pietiekami daudz darbinieku, ņemot vērā īstenojamos uzdevumus.
Vai Padome pilnībā izprot Eiropas Savienības pašreizējo un nākotnes atbildību par Kosovu un vai Padome uzskata, ka Savienība ir labi sagatavojusies nākamajiem pienākumiem Kosovā, kurus Savienība atkārtoti ir uzņēmusies iepriekš?
Vai Padome redz iespēju pastiprināt centienus, gatavojoties šim uzdevumam, kā arī pārredzami un konstruktīvi sadarboties ar Eiropas Komisiju?
Visbeidzot, vai Padome apzinās ES nozīmīgumu, kāds ir turpmākās klātbūtnes Kosovā organizēšanai, lai savā darbībā skaidri parādītu atšķirību no tās, ko pašreiz īsteno UNMIK, kuras tēls pēdējo gadu laikā vietējo iedzīvotāju acīs ir stipri cietis?
Iesniegts: 05.07.2006
Nosūtīts: 06.07.2006
Termiņš atbildei: 27.07.2006