Opätovné prerokovanie Dohody o vládnom obstarávaní (DVO)
22.11.2006
OTÁZKA NA ÚSTNE ZODPOVEDANIE S ROZPRAVOU O-0128/06
v súlade s článkom 108 Rokovacieho poriadku,
ktorú položil Daniel Varela Suanzes-Carpegna v mene Výboru pre medzinárodný obchod
Komisii
Mnohostranná Dohoda o vládnom obstarávaní (DVO) dohodnutá v rámci WTO nadobudla platnosť 1. januára 1996.
Hoci dohoda má ohraničenú pôsobnosť i počet účastníkov (36), zohráva podstatnú úlohu v tom, aby boli záležitosti verejného obstarávania (tovar, služby a stavebné zmluvy) čo najviac otvorené zahraničnej konkurencii a aby boli zabezpečené transparentné, čestné a nediskriminujúce podmienky pre súkromných účastníkov výberového konania.
DVO je niekoľko rokov predmetom viacerých rokovaní, ktorých cieľom je vylepšiť jej ustanovenia a dosiahnuť čo najširší rozsah jej pôsobnosti medzi všetkými stranami na základe reciprocity. V tejto súvislosti sa v súčasnosti zvažujú pozmeňujúce a doplňujúce návrhy a v Ženeve prebieha postup podávania požiadaviek a ponúk s cieľom dosiahnuť dohodu k začiatku roku 2007.
Mohla by Komisia vysvetliť, aké boli hlavné priority EÚ pri tomto opätovnom rokovaní a či je isté, že tieto ciele sa dosiahnu?
Mohla by Komisia uviesť, aký druh ponúk predložila v mene EÚ svojim rokovacím partnerom a v akom rozsahu by sa trhy verejného obstarávania EÚ mohli otvoriť zahraničnej konkurencii v dôsledku tohto opätovného rokovania?
Mohla by Komisia uviesť, aký druh požiadaviek predložila v mene EÚ svojim rokovacím partnerom a v akom rozsahu sa trhy verejného obstarávania príslušných krajín mohli otvoriť v dôsledku tohto opätovného rokovania?
Domnieva sa Komisia, že DVO je vyvážená dohoda a že spoločnosti EÚ majú taký prístup na zahraničné trhy s verejným obstarávaním – najmä na trhy našich hlavných obchodných partnerov – ktorý je porovnateľný s otvorenosťou trhov s verejným obstarávaním EÚ pre zahraničné spoločnosti?
Mohla by Komisia uviesť, či sa v tomto prerokovávaní DVO podnikli osobitné kroky na zabezpečenie lepšieho prístupu európskych malých a stredných podnikov (MSP) k trhom verejného obstarávania?
Mohla by Komisia uviesť, aký vplyv na súčasné rokovania bude mať nedávne smerovanie stanovené v oznámení s názvom Globálna Európa? na vysvetlenie: toto oznámenie predpokladá najmä zamerať sa na diskriminačné postupy s cieľom zabezpečiť rovnaké podmienky).
Mohla by Komisia uviesť, kedy a pod akými podmienkami by sa Čína mohla stať zmluvnou stranou DVO, a všeobecnejšie, aké sú perspektívy geografického rozšírenia tejto dohody na iné krajiny?
Mohla by Komisia uviesť, aké kroky podniká na zabezpečenie toho, že prerokovaná DVO bude v plnej miere rešpektovať záujmy rozvojových krajín, ak sa budú chcieť zúčastňovať na DVO?
Predložené: 22.11.2006
Postúpené: 24.11.2006
Termín pre odpoveď: 01.12.2006