Ponovna pogajanja o sporazumu o vladnih naročilih (GPA)
22.11.2006
VPRAŠANJE ZA USTNI ODGOVOR Z RAZPRAVO O-0128/06
v skladu s členom 108 Poslovnika
predložitev: Daniel Varela Suanzes-Carpegna, v imenu Odbora za mednarodno trgovino
za Komisijo
Večstranski sporazum o vladnih naročilih (GPA), o katerem so potekala pogajanja v okviru STO, je začel veljati 1. januarja 1996.
Čeprav je sporazum omejen, tako v svojem obsegu kot v številu sodelujočih (36), ima ključno vlogo pri odpiranju, kolikor je le mogoče, trga za javna naročila (blago, storitve in gradbene pogodbe) tujim konkurentom ter pri zagotavljanju transparentnih, pravičnih in nediskriminacijskih pogojev za zasebne ponudnike.
Sporazum o vladnih naročilih je bil predmet pogajanj v preteklih letih, da bi se izboljšalo njegove določbe in da bi se ga čim bolj razširilo za vse strani na podlagi medsebojne vzajemnosti. V pričakovanju sklepov v začetku leta 2007 se v tem okviru trenutno preučujejo predlogi sprememb k sporazumu in v Ženevi poteka "proces zahtev in ponudb".
Ali lahko Komisija razloži, katere so bile glavne prednostne naloge EU pri tem ponovnem pogajanju, in ali meni, da bodo ti cilji doseženi?
Ali lahko Komisija navede, kakšne ponudbe je predložila svojim pogajalskim partnerjem v imenu EU? Kakšen bo obseg odpiranja trgov javnih naročil v EU za tuje konkurente kot rezultat ponovnih pogajanj?
Ali lahko Komisija navede, kakšne zahteve je posredovala svojim pogajalskim partnerjem v imenu EU? Kakšen bo obseg odpiranja trgov javnih naročil v zadevnih državah kot rezultat ponovnih pogajanj?
Ali Komisija meni, da je sporazum o vladnih naročilih uravnotežen in ali imajo družbe EU na tujih trgih javnih naročil, zlasti na trgih naših največjih trgovinskih partnerjev, dostop, ki je sorazmeren z odpiranjem trgov javnih naročil EU tujim konkurentom?
Ali lahko Komisija navede, ali so bili v potekajočih pogajanjih storjeni posebni koraki za sporazum o vladnih naročilih, da bi se zagotovilo boljši dostop na trg javnih naročil za evropska mala in srednje velika podjetja?
Ali lahko Komisija navede, kako bodo nedavne usmeritve, določene v sporočilu "Globalna Evropa", vplivale na trenutna pogajanja? (nota bene: to sporočilo predvideva predvsem odpravo diskriminacijske prakse, da bi se tako zagotovilo enake konkurenčne pogoje.)
Ali lahko Komisija navede, kdaj in pod kakšnimi pogoji bo Kitajska postala pogodbenica sporazuma o vladnih naročilih, oziroma splošneje, kakšni so obeti za geografsko širitev tega sporazuma na druge države?
Ali lahko Komisija navede ukrepe, s katerimi namerava zagotoviti, da bo ponovno izpogajani sporazum o vladnih naročilih v celoti upošteval interese držav v razvoju, ki bi želele sodelovati pri njem?
Vloženo: 22.11.2006
Posredovano: 24.11.2006
Rok za odgovor: 01.12.2006