SWIFT
21.12.2006
MUNTLIG FRÅGA MED DEBATT O-0131/06
i enlighet med artikel 108 i arbetsordningen
från Pervenche Berès för utskottet för ekonomi och valutafrågor, Jean-Marie Cavada för utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter samt rättsliga och inrikes frågor
till rådet
I slutet av juni 2006 rapporterade medierna att amerikanska myndigheter har haft tillgång till personuppgifter genom SWIFT sedan slutet av 2001. Den 22 november 2006 antog artikel 29‑arbetsgruppen ett yttrande vari den slog fast att EU:s direktiv 95/46/EG[1] om dataskydd inte hade respekterats samt krävde att åtgärder vidtas för att omgående få slut på detta olagliga utnyttjande.
Kan rådet, mot denna bakgrund, besvara följande frågor:
1. Såväl rådet som medlemsstaterna har hittills undvikit att yttra sig i denna fråga. I synnerhet rådet har utmärkt sig härvidlag genom att avstå från att delta i ECON:s och LIBE:s gemensamma utfrågning. Varför har rådet och medlemsstaterna förhållit sig passiva i en fråga som rör såväl brister i skyddet av de egna medborgarnas personuppgifter som misstanke om företagsspionage?
2. Vad är syftet med den nya arbetsgrupp som nyligen upprättats inom rådet? Har man för avsikt att inleda förhandlingar med de amerikanska myndigheterna i denna fråga?
3. Kommer den framtida överenskommelsen att vara i överensstämmelse med de nya europeiska bestämmelser som gäller på detta område (förordning (EG) nr 1781/2006[2] av den 15 november 2006 om information om betalaren som skall åtfölja överföringar av medel)?
4. Har rådet vetskap om huruvida uppgifter som insamlats genom SWIFT har matats in i USA:s Automatic Targeting System?
5. När det gäller överföring av personuppgifter till det amerikanska finansdepartementet anser artikel 29‑arbetsgruppen att en internationell ram för sådant samarbete redan etablerats som led i kampen mot terrorismen, och att de möjligheter som denna erbjuder bör utnyttjas på ett sätt som samtidigt ser till att säkra ett adekvat skydd åt de grundläggande rättigheterna. Inom denna ram, vilka åtgärder tänker rådet vidta för att återupprätta de amerikanska myndigheternas respekt för grundläggande europeiska principer om dataskydd?
6. Med hjälp av uppgifter som förmedlas genom SWIFT kan man hålla sig underrättad om den ekonomiska verksamhet som olika individer, företag eller länder ägnar sig åt. Detta kan ge upphov till olika former av ekonomiskt spionage och företagsspionage. Vilka åtgärder tänker rådet vidta för att hindra att detta sker?
Ingiven: 21.12.2006
Vidarebefordrad: 22.12.2006
Sista svarsdag: 12.01.2007