Pytanie poselskie - O-0022/2007Pytanie poselskie
O-0022/2007

Zwolnień od przepisów rynku wewnętrznego w zakresie zamówień w dziedzinie obronności na podstawie art. 296 TWE

ZAPYTANIE USTNE WYMAGAJĄCE DEBATY O-0022/07
zgodnie z artykułem 108 Regulaminu
skierowane przez: Arlene McCarthy w imieniu Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów
do Komisji

Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-0022/2007
Teksty złożone :
O-0022/2007 (B6-0122/2007)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

Biorąc pod uwagę, że zamówienia w dziedzinie obronności przyznawane są ciągle w ramach podzielonych w większości rynków krajowych, Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów przyjmuje do wiadomości komunikat wyjaśniający Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania artykułu 296 Traktatu w zakresie zamówień publicznych w dziedzinie obronności (KOM(2006)0779 wersja ostateczna), przyjęty dnia 7 grudnia 2006 r. Komunikat ten pomógł w wyjaśnieniu istniejących ram prawnych i określił, na jakich warunkach dopuszczalne jest stosowanie zwolnień.

 

Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów zauważa również poczynione przez Komisję wysiłki zmierzające do zaproponowania nowego prawodawstwa, które powinno przyczynić się w znacznym stopniu do stworzenia bardziej konkurencyjnego środowiska dla europejskiego przemysłu obronnego i jego dostawców. Podkreśla w szczególności ważną rolę, jaką zamówienia publiczne w dziedzinie obronności odgrywają w europejskiej gospodarce.

 

Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów zwraca się do Komisji Europejskiej z następującymi pytaniami:

 

  1. Jak wyglądają postępy w zakresie aktualnie opracowywanej dyrektywy o zamówieniach publicznych na wyposażenie obronne, które nie podlega zwolnieniom przewidzianym art. 296 TWE? Jakie dalsze kroki zamierza podjąć Komisja?

 

  1. Jak Komisja ocenia – z punktu widzenia sprawiedliwego i skutecznego funkcjonowania rynku wewnętrznego – sytuację europejskiego przemysłu obronnego, skoro w różnych państwach członkowskich znaczna liczba miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji wydaje się zagrożona? Jaki jest spodziewany przez Komisję wpływ dyrektywy na ten sektor?

 

  1. Jaka jest strategia Komisji w celu włączenia państw członkowskich do ściślejszej współpracy w kwestiach związanych z zamówieniami publicznymi w dziedzinie obronności oraz w celu zwiększenia przejrzystości i stopniowego otwierania krajowych rynków zamówień publicznych w dziedzinie obronności celem utworzenia dobrze funkcjonującego i konkurencyjnego środowiska dla tego wrażliwego sektora?

 

Jakich wniosków dostarcza ustanowiony w 2006 r. kodeks postępowania? Jaka w rozumieniu Komisji będzie w przyszłości zależność między dyrektywą a kodeksem postępowania?

 

 

Przedłożone: 16.04.2007

Przekazane: 18.04.2007

Termin na udzielenie odpowiedzi: 25.04.2007