Parlamenti kérdés - O-0032/2007Parlamenti kérdés
O-0032/2007

A legutóbbi fejlemények a Kínával fenntartott kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokban

SZÓBELI VÁLASZT IGÉNYLŐ KÉRDÉS VITÁVAL O-0032/07
Az Eljárási Szabályzat 108. cikke alapján
előterjesztette: Helmuth Markov a(z) Nemzetközi Kereskedelmi Bizottság nevében
a Bizottsághoz

A dokumentum állapota a plenáris ülésen
Válasszon egy dokumentumot :  
O-0032/2007
Előterjesztett szövegek :
O-0032/2007 (B6-0129/2007)
Szavazatok :
Elfogadott szövegek :

2006-tól az EU termékimportjának legnagyobb része immár nem az Egyesült Államokból, hanem a Kínai Népköztársaságból érkezik, miközben az EU kereskedelmi deficitje Kínával szemben 128 milliárd euróra nőtt. 2007 januárjában tárgyalások indultak egy új partnerségi és együttműködési megállapodásról, majd februárban a Bizottság nyilvánosságra hozott egy tanulmányt, amely szerint a zöld áruk, az üzleti szolgáltatások és a nagy értékű termékek területén óriási lehetőségek kínálkoznak az uniós exportőrök számára. A tanulmány ugyanakkor megállapította, hogy az uniós exportőrök komoly akadályokba ütköznek, amikor be akarnak jutni a kínai piacra, és a szellemi tulajdonjogok védelme sem megfelelő.

 

Ezzel összefüggésben az alábbi kérdéseket és kéréseket intézem a Bizottsághoz:

 

1)  Melyek az új partnerségi és együttműködési megállapodásról folyó tárgyalások legutóbbi fejleményei és mi a tárgyalások várható menetrendje?

 

2)  Az Európai Parlament és a Bizottság közötti keretmegállapodás 19. cikkével összhangban kérem a Bizottságot, hogy a tárgyalások ideje alatt gondoskodjon a Parlament időben történő, egyértelmű tájékoztatásáról, különösen az elfogadott tárgyalási irányelvek tekintetében.

 

3)  Meg tudná-e világítani a Bizottság, hogy az új partnerségi és együttműködési megállapodásról szóló tárgyalásokon és a WTO keretein belül hogyan kívánja orvosolni a megfelelő környezetvédelmi, szociális és biztonsági követelmények és az emberi jogok magas szintű védelmének hiányát Kínában, továbbá tudná-e vázolni a Bizottság a természeti erőforrások világpiacának Kína által történő eltorzítása kapcsán javasolt elképzeléseit?

 

4)  Milyen lépéseket tervez a Bizottság az uniós exportőrök piacra jutási lehetőségeinek javítására; mit javasol az európai termékek biztonságosságát megkérdőjelező, megalapozatlan állítások okozta problémák leküzdésére, amelyek némelyike a jelek szerint hivatalos szervektől eredt; továbbá, az Egyesült Államok azon döntése fényében, hogy Kínában a szellemi tulajdonjogok védelme és tiszteletben tartása kapcsán WTO vitarendezési eljárások alkalmazását kezdeményezi, milyen intézkedéseket tervez annak érdekében, hogy a hamisítás és a szerzői jogi kalózkodás a továbbiakban ne okozzon tetemes kárt az európai gazdaság számára?

 

5)  Kérem a Bizottságot, hogy értékelje Kína előrehaladását a piacgazdasági státuszának elismerésére vonatkozó kérésével összefüggésben az EU által támasztott követelmények teljesítése terén.

 

 

Előterjesztve: 22.05.2007

Továbbítva: 24.05.2007

A válaszadás határideje: 31.05.2007