Od přijetí prohlášení z Osla dne 23. února 2007 vyzývajícího k podpisu mezinárodní smlouvy, která by v celosvětovém měřítku zakazovala kazetovou munici, a od konání navazující konference o kazetové munici ve dnech 24.–25. května 2007 v Limě se přibližně 80 států rozhodlo proces vedoucí k takové smlouvě podpořit, včetně téměř všech členských států EU. K tomuto tématu proběhne koncem října 2007 v Belgii regionální setkání na vysoké úrovni. V návaznosti na setkání v Oslu a Limě se v prosinci uskuteční třetí celosvětová konference ve Vídni.
Jaké kroky přijala Komise v návaznosti na předchozí usnesení Parlamentu podporující osloský proces, zejména usnesení Evropského parlamentu o zákazu biologických a toxinových zbraní (BTWC), kazetových bomb a konvečních zbraní ze dne 16. listopadu 2006, vekterém žádá EU, aby podpořila iniciativu týkající se „vypracování komplexní a účinné úmluvy ocelosvětovém zákazu kazetové munice“?
Zamýšlí Komise zúčastnit se bruselského i vídeňského setkání či jinak přispět k těmto jednáním a jakým způsobem?
Jaké kroky Komise přijala, aby pobídla členské státy EU k přijetí vnitrostátních opatření kzákazu kazetových bomb a na mezinárodní úrovni všechny státy, které doposud prohlášení zOsla nepodepsaly, aby tak učinily? Jaké kroky přijímá Komise na podporu plnění stávajících závazků v rámci Úmluvy oněkterých konvenčních zbraních a konkrétně v rámci protokolu V ovýbušných zbytcích válečné munice?
Jaké programy a projekty ve třetích zemích Komise podporuje či zamýšlí podpořit, pokud jde opomoc obcím a jednotlivcům postiženým nevybuchlou kazetovou municí, ovyčištění kontaminovaných území, poučení o rizicích a ozničení zásob zakázané kazetové munice?
Zváží Komise v souvislosti snedávnými mezinárodními iniciativami pořádání mezinárodní konference o úloze EU při řešení postkonfliktních sociálně-ekonomických, humanitárních arozvojových následků výbušných zbytků válečné munice?