Парламентарен въпрос - O-0062/2007Парламентарен въпрос
O-0062/2007

Европейска стратегия за правата на детето: срещу "дис"криминацията на деца и социалното изключване на хора с "дис" проблеми

ВЪПРОС С ИСКАНЕ ЗА УСТЕН ОТГОВОР, ПОСЛЕДВАН ОТ РАЗИСКВАНЕ O-0062/07
съгласно член 108 от Правилника за дейността на ЕП
от Anna Záborská, Amalia Sartori и Marie Panayotopoulos-Cassiotou, от името на групата PPE-DE , Roberta Angelilli, от името на групата UEN , Zita Gurmai, от името на групата PSE , Adamos Adamou, от името на групата GUE/NGL , Hiltrud Breyer и Raül Romeva i Rueda, от името на групата Verts/ALE , Elizabeth Lynne, от името на групата ALDE , Kathy Sinnott, от името на групата IND/DEM
към Комисията

Етапи на разглеждане в заседание
Етапи на разглеждане на документа :  
O-0062/2007
Внесени текстове :
O-0062/2007 (B6-0317/2007)
Гласувания :
Приети текстове :

Над 10% от децата са засегнати от "дис" проблеми (дисфазия, диспраксия, дислексия, дискалкулия или разстройства, свързани с дефицит на внимание, и т.н.). Но този тип "дис" увреждания, които сериозно възпрепятстват общуването от много ранна възраст, не се отчитат в редица държави-членки. Единственият начин да се предотврати последващата от това "дис"криминация срещу засегнатите деца е да им се осигури специално, ранно, интензивно, многопрофилно лечение в подходящи заведения (за предпочитане, в интегрирана училищна среда с полагане на подходящи специални грижи).

 

Разполага ли Комисията с точни статистически данни за "дис" проблемите? Ако не, може ли да събере такива данни? Комисията планира ли да предприеме инициативи, благоприятстващи установяването и признаването на "дис" проблемите като увреждания или затруднения при усвояването на знания? Комисията може ли да улесни достъпа до информация и да предприеме своевременни мерки за ранно откриване, скрининг и системно диагностициране и лечение на разстройства?

 

Отделно от проекта "Невродис" (Neurodys), Комисията може ли да финансира други изследователски направления във връзка с други "дис" проблеми или планира ли да направи това в бъдеще?

 

Какви мерки биха могли да популяризират държавите-членки по отношение на хората, които ежедневно полагат неформални грижи за лица с увреждания, страдащи от "дис" проблеми, за да се избегнат всички форми на социално-професионална дискриминация и да им се предостави възможност да съчетават семеен и професионален живот, както и да се признава трудът им като "лица, полагащи грижи за лица с увреждания"?

 

Съществуват ли инициативи на Комисията, с които да се гарантира, че при изготвянето и изпълнението на финансирани от ЕС образователни програми (ИКТ, електронно обучение, обучение през целия живот) се обръща достатъчно внимание на хората с "дис" проблеми?

 

Как Комисията осигурява ефективното прилагане на директивата относно трудовата заетост, за да се гарантира отсъствието на дискриминация срещу работници, страдащи от "дис" проблеми, като същевременно се насърчават държавите-членки да спомагат за подобряване на способността на такива работници за професионално приобщаване?

 

Счита ли Комисията за полезно да се създаде мрежа с цел насърчаване на обмена на най-добрите практики на европейско равнище и да се създаде харта за децата, страдащи от "дис" проблеми? Как Комисията би могла да популяризира и насърчи създаването на европейска многопрофилна мрежа във връзка със специфични увреждания, свързани със затруднения при усвояването на знания, и по този начин да се събира и проучва информация и да се насърчава съгласуването на трансгранични действия, както и провеждането на институционален диалог?

 

 

Внесен: 18.09.2007

Предаден: 20.09.2007

Краен срок за отговор: 27.09.2007