A gyermekek jogairól szóló európai stratégia: a gyermekeket érintő "disz"-kriminációról és a "disz"-problémákkal küzdő emberek kirekesztéséről
18.9.2007
SZÓBELI VÁLASZT IGÉNYLŐ KÉRDÉS VITÁVAL O-0062/07
Az Eljárási Szabályzat 108. cikke alapján
előterjesztette: Anna Záborská, Amalia Sartori és Marie Panayotopoulos-Cassiotou a(z) PPE-DE képviselőcsoportja nevében, Roberta Angelilli a(z) UEN képviselőcsoportja nevében, Zita Gurmai a(z) PSE képviselőcsoportja nevében, Adamos Adamou a(z) GUE/NGL képviselőcsoportja nevében, Hiltrud Breyer és Raül Romeva i Rueda a(z) Verts/ALE képviselőcsoportja nevében, Elizabeth Lynne a(z) ALDE képviselőcsoportja nevében, Kathy Sinnott a(z) IND/DEM képviselőcsoportja nevében
a Bizottsághoz
A gyermekek több mint 10%-át érinti a „disz”-problémák valamelyike (diszfázia, diszpraxia, diszlexia, diszkalkulia vagy figyelemhiányos zavarok stb.). Ám ezeket, a kommunikációt már kisgyermekkorban megnehezítő „disz”-problámákat számos tagállamban nem ismerik fel. Az érintett gyermekek ebből eredő „disz”-kriminációjának megelőzése csak speciális, korai, intenzív és multidiszciplináris, megfelelő struktúrában (lehetőleg megfelelő szakemberekkel rendelkező, hagyományos iskolai környezetben) történő kezeléssel valósítható meg.
Rendelkezik-e a Bizottság a „disz”-problémákra vonatkozó pontos statisztikai adatokkal? Ha nem, be tudná-e szerezni őket? Tervezi-e a Bizottság, hogy a „disz”-problémák hátrányos helyzetként vagy tanulási nehézségként való felismerését és elismerését elősegítő kezdeményezésekbe fog? Meg tudja-e könnyíteni a Bizottság az információkhoz való hozzáférést? Tudna-e lépéseket tenni a rendellenességek korai felismerése, szűrése, rendszeres diagnosztizálása és kezelése érdekében?
Tudna-e a Bizottság a Neurodys projekten kívül egyéb „disz”-problémákkal foglalkozó más kutatási programokat is támogatni? Vagy tervezi-e, hogy a jövőben így tesz?
Milyen intézkedéseket tudnának tenni a tagállamok azok számára, akik nem hivatalosan, napi szinten „disz”-problémával küzdő embereket gondoznak, annak érdekében, hogy elkerüljék a társadalmi-szakmai diszkrimináció minden formáját, hogy lehetővé tegyék számukra a családi élet és a munka összeegyeztetését és munkájuk „karrierként” történő elismerését?
Van-e a Bizottságnak olyan kezdeményezése, amely biztosítja, hogy az EU által finanszírozott oktatási programok (IKT, e-tanulás, egész életen át tartó tanulás) tervezése és végrehajtása során megfelelő módon figyelembe vegyék a „disz”-problémákkal küzdő embereket is?
Hogyan tudja a Bizottság garantálni, hogy a foglalkoztatási irányelv végrehajtása hatékony, és biztosított a „disz”-problémákkal küzdő munkavállalók elleni diszkrimináció megszűnése, miközben ösztönzi a tagállamokat arra, hogy javítsa a „disz”-problémákkal küzdő munkavállalók foglalkoztatási esélyeit?
Nem gondolja-e a Bizottság, hogy hasznos lenne a bevált gyakorlatok európai szintű cseréjét elősegítő hálózat létrehozása, valamint a „disz”-problémákkal küzdő gyermekekről szóló charta megalkotása? Hogyan tudná a Bizottság elősegíteni és ösztönözni egy, az említett tanulási nehézségekkel foglalkozó európai multidiszciplináris hálózat létrehozását, és ily módon összegyűjteni és tanulmányozni az információkat, elősegíteni a határokon átnyúló tevékenységek koordinációját és az intézményi párbeszédet?
Előterjesztve: 18.09.2007
Továbbítva: 20.09.2007
A válaszadás határideje: 27.09.2007