Wzrost cen środków spożywczych
9.10.2007
ZAPYTANIE USTNE WYMAGAJĄCE DEBATY O-0065/07
zgodnie z artykułem 108 Regulaminu
skierowane przez: Joseph Daul, Lutz Goepel oraz Neil Parish w imieniu Grupy PPE-DE
do Komisji
Znacznie rosnący popyt w skali światowej, wzrost potrzeb żywnościowych, zwłaszcza w państwach wschodzących, duży popyt na surowce paszowe, rozpowszechnienie wykorzystania produktów rolnych do celów niespożywczych, jak przede wszystkim biopaliwa, ogólnoświatowe zmniejszenie zapasów, wzrost cen ropy, praktyki spekulacyjne niektórych inwestorów oraz występowanie zjawisk klimatycznych, które wpływają na obniżenie plonów, przyczyniły się do uwydatnienia zjawiska wzrostu cen surowców rolnych na etapie produkcji.
Wzrost cen produktów rolnych odbija się na cenach produktów żywnościowych. Grupą, która cierpli na tym w pierwszej kolejności są hodowcy, jako że szeroko wykorzystują oni zboża. Kolejnymi ofiarami tego wzrostu cen są oczywiście konsumenci, których siła nabywcza w efekcie maleje.
Wzrost cen zbóż może zostać ograniczony dzięki decyzji Rady Ministrów ds. Rolnictwa Unii Europejskiej z dnia 26 września, popartej przez Parlament Europejski, dotyczącej czasowego zniesienia obowiązku odłogowania w sezonie 2008 oraz dzięki wnioskowi Komisji odnoszącemu się do uchylenie należności celnych przywozowych mających zastosowanie do zbóż.
Jednakże wzrost cen mleka i materiałów paszowych pociąga za sobą konieczność przedsięwzięcia kolejnych środków.
Czy Komisja zamierza przedsięwziąć nowe środki w celu przewidywania i przeciwdziałania tendencji do wzrostu cen podstawowych środków spożywczych i niedopuszczenia do negatywnych skutków tego wzrostu dla konsumentów?
Przedłożone: 09.10.2007
Przekazane: 11.10.2007
Termin na udzielenie odpowiedzi: 18.10.2007