Pytanie poselskie - O-0077/2007Pytanie poselskie
O-0077/2007

Wygaśnięcie porozumienia między UE a Chinami w sprawie importu niektórych produktów tekstylnych i odzieżowych

ZAPYTANIE USTNE WYMAGAJĄCE DEBATY O-0077/07
zgodnie z artykułem 108 Regulaminu
skierowane przez: Pedro Guerreiro, Jacky Henin, Roberto Musacchio, Marco Rizzo, Ilda Figueiredo oraz Helmuth Markov w imieniu Grupy GUE/NGL
do Komisji

Przebieg prac nad dokumentem podczas sesji
Dokument w ramach procedury :  
O-0077/2007
Teksty złożone :
O-0077/2007 (B6-0388/2007)
Głosowanie :
Teksty przyjęte :

W związku z wygaśnięciem z dniem 31 grudnia bieżącego roku porozumienia w sprawie eksportu niektórych produktów tekstylnych i odzieżowych z Chin do państw Unii Europejskiej, Komisja proszona jest o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

 

-  Jak przedstawia się według Komisji bilans skutków liberalizacji handlu wyrobami tekstylnym i odzieżowymi w obliczu zamykania i delokalizacji przedsiębiorstw oraz likwidacji miejsc pracy w tym strategicznym dla UE sektorze? Jakie są przewidywania dotyczące społeczno-gospodaczych konsekwencji większej liberalizacji handlu w tym sektorze, a zwłaszcza w zakresie likwidacji miejsc pracy w UE?

 

-  Dlaczego Komisja nie zdecydowała się na przedłużenie ograniczeń, zwłaszcza ograniczeń na wzór postanowień porozumień zawartych pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi? W jaki sposób Komisja ma zamiar uniknąć w 2008 r. sytuacji, która miała miejsce w 2005 r. i charakteryzowała się gwałtownym wzrostem importu wyrobów tekstylnych, stosując mechanizm „podwójnej kontroli” importowanych produktów pochodzących z tego państwa? Innymi słowy, jak duże zwiększenie importu skłoni Komisję do działania?

 

-  Jak przedstawia się rozdział wartości dodanej pomiędzy różnymi elementami łańcucha wartości w tym sektorze, a zwłaszcza produktów importowanych?

 

-  Ile wniosków o uruchomienie Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji zostało złożonych i przyjętych w ramach wyżej wspomnianej restrukturyzacji przemysłu tekstylnego i odzieżowego w UE ?

 

-  Jakie są wspólnotowe środki finansowe określone na lata 2007-2013 w celu zmodernizowania sektora tekstylnego i odzieżowego? Dlaczego nie proponuje się specjalnego wspólnotowego programu pomocy dla tego sektora?

 

-  W jaki sposób ma ona zamiar walczyć z fałszerstwem? Jakie jest jej zdanie na temat wniosku o poświadczoną jakość, przejrzystość, identyfikowalność, skład i pochodzenie produktów w sektorze tekstylnym, konfekcyjnym, skórzanym i obuwniczym przedstawionego przez ten sektor?

 

-  Jakie cele ma ona zamiar osiągnąć w ramach negocjacji z WTO w sektorze tekstyliów i odzieży? Jaki jest obecny stan negocjacji w tym zakresie?

 

-  Czy nie jest ona zdania, że propozycja zwolnienia z opłat antydumpingowych przedsiębiorstw europejskich, które dokonują delokalizacji swojej produkcji i następnie eksportują do UE, wpłynie na pogorszenie sytuacji tego sektora w UE? Nie uważa ona, że przeciwnie, należy wyeliminować wszelką pomoc dla przedsiębiorstw europejskich, które delokalizują swoją działalność przemysłową ?

 

-  Jakie działania planowane są przez Komisję w odpowiedzi na wytyczne „grupy wysokiego szczebla” w tej dziedzinie?

 

 

Przedłożone: 28.11.2007

Przekazane: 30.11.2007

Termin na udzielenie odpowiedzi: 07.12.2007